Ceny surowców energetycznych mocno w górę. Ropa jest najdroższa od siedmiu lat

Cena ropy naftowej mocno przekroczyła poziom 100 dolarów za baryłkę, a według ekspertów w kolejnych dniach będzie zapewne jeszcze droższa. Na giełdach rosną też ceny gazu i węgla, a także metali. W górę idą także ceny żywności.

Ceny ropy wzrosły do poziomów niewidzianych od sierpnia 2014 roku
Ceny ropy wzrosły do poziomów niewidzianych od sierpnia 2014 roku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Mike Mareen
oprac. TOS

Kontrakty na ropę West Texas Intermediate na kwiecień są na rynku wyceniane po 106,29 dol. za baryłkę, po wzroście o 10,8 proc. Majowe kontrakty na Brent idą w górę o 9,47 proc. do 107,16 dol. za baryłkę. Ceny ropy są najwyższe od siedmiu lat, a dokładnie od sierpnia 2014 roku.

Członkowie Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency - IEA) uwolnią z rezerw 60 mln baryłek ropy, które zostaną wprowadzone na rynek - podała we wtorek Agencja Reutera.

Morgan Stanley podniósł we wtorek swoje krótkoterminowe prognozy cen ropy, wskazując, że agresja militarna Rosji na Ukrainę wprowadziła "premię za ryzyko w cenach ropy, która prawdopodobnie utrzyma się w nadchodzących miesiącach". "W kontekście napiętego rynku, nawet niewielkie zakłócenia mogą mieć duży wpływ na ceny" – podano w raporcie Morgan Stanley. Bank prognozuje, że cena Brent wyniesie średnio 110 dolarów w II kw., w porównaniu z wcześniejszą prognozą 100 dol. za baryłkę.

Iran skorzysta na wojnie. Zastąpi rosyjską ropę

Holenderskie kontrakty na gaz zwyżkują o 25 proc. do 123 euro za megawatogodzinę. Ceny węgla Rotterdam na giełdzie ICE też rosną - o 26 proc. do 191 dol. za tonę. Kontrakty na węgiel są na najwyższym poziomie od 2008 roku.

Ceny metali w górę

Rosną także ceny metali. Srebro zwyżkuje o 3,39 proc. do 25,19 dol. za uncję, a złoto idzie w górę o 1,53 proc. do 1930,6 dol. za uncję. Najmocniej jednak drożeje aluminium, którego poważnym producentem jest Rosja.

Cena aluminium na giełdzie LME rośnie o ok. 5,4 proc. do poziomu rekordowego 3550 dol. za tonę, przekraczając poprzedni szczyt z poniedziałku. Z kolei pallad rośnie na giełdzie COMEX o 4,33 proc. do 2617 dol. za uncję. Podczas sesji cena uncji palladu przekroczyła rekordowy pułap 2700 dol.

Żywność na giełdach też drożeje

W górę idą także ceny żywności - kontrakty na kukurydzę na giełdzie towarowej CME rosną o 5,1 proc. do 725,7 dol. za buszel, pszenica na CME zwyżkuje o 5,35 proc. do 984 dol. za buszel, a soja na giełdzie CBT idzie w górę o 2,64 proc. do 1680 dol. za buszel.

Kurs rubla do dolara osłabia się o 6,5 proc. i wynosi 110,29. Rubel osiągnął w poniedziałek rekordowo niski poziom w stosunku do dolara - za jednego dolara trzeba było zapłacić ponad 115 rubli.

W niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ogłosił, że pewna grupa rosyjskich banków zostanie wyłączona z systemu SWIFT. Około połowa rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożona. Rosja jest największym dostawcą gazu ziemnego do Europy, a ok. 1/3 dostaw tego paliwa odbywa się przez ukraińskie rurociągi.

Bank Rosji podał w komunikacie, że we wtorek nie ma notowań akcji i opcji na giełdzie w Moskwie, ze względu na "rozwijającą się sytuację". W poniedziałek rosyjska giełda również była nieczynna. Decyzja o ew. otwarciu giełdy w Moskwie w środę zapadnie o godzinie 9.00 czasu moskiewskiego.

Trwa szósty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wojska rosyjskie kolejny dzień prowadzą ostrzał rakietowy Charkowa, Chersonia, w tym także na cele cywilne. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył we wtorek, że ataki rakietowe na Charków to państwowy terroryzm popełniony przez Rosję. Walki z rosyjskimi oddziałami trwają również pod Kijowem, Mariupolem i Wołnowachą.

Wybrane dla Ciebie