Trwa ładowanie...

Chcą wykończyć polskie górnictwo?

Spółki górnicze nie zgadzają się z podatkiem od wyrobisk. Już teraz do kasy państwa i gmin górnictwo wpłaca rocznie ponad 6 miliardów złotych.

Chcą wykończyć polskie górnictwo?Źródło: Jupiterimages
d2blp5k
d2blp5k

Kolejny podatek - twierdzą zgodnie prezesi spółek - może zniszczyć polskie górnictwo. Jak podkreślił prezes Kompanii Węglowej Mirosław Kugiel, wprowadzenie tego typu podatku byłoby jawnym naruszeniem prawa.

Prezes wyraził zdziwienie postawą samorządów, które domagają się podatku. Jego zdaniem, nie należy on się samorządom, które działają wbrew wyborcom. Górnictwo jest bowiem na Śląsku największym pracodawcą, a nowe podatki mogą spowodować zamykanie kopalń, które nie wytrzymają konkurencji węgla ze Wschodu.

Kugiel dodał, że gminy powinny walczyć o inny podział tych podatków górniczych, które spółki już płacą, a nie starać się o kolejne pieniądze. Spółki górnicze uważają, że opłata eksploatacyjna powinna być w całości zagospodarowana na Śląsku. To tutaj objawiają się bowiem niekorzystne skutki eksploatacji węgla.

Gdyby zdecydowano, że spółki muszą zapłacić dodatkowy podatek, to tylko Kompania Węglowa straci ponad 470 milionów złotych. Za 3 dni w Sejmie odbędzie się kolejne posiedzenie komisji górniczej, pracującej nad nowelizacją prawa górniczego.

d2blp5k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2blp5k