Trwa ładowanie...

Chiny wprowadzają nowe zasady wypożyczania publicznych rowerów. Koniec wandalizmu?

Rowery publiczne nigdzie nie przyjęły się na tak wielką skalę, jak w Chinach. Liczbę współdzielonych jednośladów szacuje się na 10 milionów. Państwo Środka ma jednak także olbrzymi problem z tymi rowerami, które są masowo niszczone i gubione. Narzucone przez rząd nowe zasady mają jednak to zmienić.

Chiny wprowadzają nowe zasady wypożyczania publicznych rowerów. Koniec wandalizmu?Źródło: flickr.com, fot: Chris (CC BY-SA 2.0)
d19dql2
d19dql2

Jak pisze "Fobes" głównym powodem nieprawidłowości w funkcjonowaniu rowerów publicznych w Chinach, są dość liberalne zasady ich użytkowania.

Inaczej niż w Stanach czy Europie, roweru nie trzeba zwracać na specjalnej stacji dokującej, lecz wystarczy przypiąć do stojaka w miejscu publicznym. Koszt wypożyczenia roweru jest też symboliczny - często równowartość kilkudziesięciu groszy za pierwsze pół godziny.

Z tych powodów jednoślady często są porzucane byle gdzie lub zwyczajnie niszczone. Co istotne, praktycznie można robić to niemal zupełnie bezkarnie.

Wideo: Tour de Pologne: Skok nad peletonem

Chiński resort transportu postanowił zaostrzyć zasady funkcjonowania rowerów publicznych, by wyeliminować te nieprawidłowości. Osoby, które niszczą rowery publiczne lub zostawiają je poza wyznaczonymi strefami, będą karane.

d19dql2

Wprowadzane przez rząd zasady zobowiązują lokalne władze do sprawdzania, czy rowery są równo rozmieszczona na terenie miast. Operatorzy systemów wypożyczalni mają też być zachęcani do wprowadzania elektronicznych systemów, które pozwolą na większą kontrolę nad lokalizacją rowerów.

Nowe zasady zostały wstępnie przedstawione w maju i część miast już zaczęło je wprowadzać. Na przykład w Szanghaju wypożyczający rower musi mieć więcej niż 12 lat, a na jednego serwisanta musi przypadać maksymalnie 200 rowerów.

d19dql2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19dql2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj