Trwa ładowanie...

Chiune Sugihara w Google Doodle. "Japoński Schindler" bohaterem przeglądarki

Chiune Sugihara był japońskim dyplomatą słynnym głównie z powodu pomocy udzielanej kilku tysiącom Żydów, chcącym uciec z terytorium Litwy po rozpoczęciu jej okupacji przez Armię Czerwoną w czerwcu 1940 roku. Mężczyzna w poniedziałek został "bohaterem" Google Doodle.

Chiune Sugihara w Google Doodle. "Japoński Schindler" bohaterem przeglądarkiŹródło: twitter.com, fot: @RealTimeWWII
d3wle71
d3wle71

Chiune Sugihara bohaterem Google Doodle

Chiune Sugihara urodził się 1 stycznia 1900 r. w miejscowości, która obecnie nazywa się Mino, na wyspie Honsiu w Japonii. Był japońskim dyplomatą. W latach 1936–1938 Chiune Sugihara pracował w placówkach w Moskwie i Helsinkach, a w 1939 r. Sugihara został wicekonsulem w Kownie na Litwie.

Równocześnie powierzono mu zadanie obserwowania ruchów wojsk sowieckich i niemieckich. Sugihara brał także udział we współpracy z polskim wywiadem, jako części większej operacji współdziałania polsko-japońskiego, głównie w zakresie wywiadowczym.

Chiune Sugihara zasłynął głównie z powodu pomocy udzielanej kilku tysiącom Żydów, chcącym uciec z terytorium Litwy po rozpoczęciu jej okupacji przez Armię Czerwoną w czerwcu 1940 roku, przed formalną aneksją Litwy przez ZSRR (3 sierpnia 1940 r.) i likwidacją konsulatu Cesarstwa Japonii w Kownie, gdzie pełnił funkcję konsula.

Pod koniec lipca 1940 r. Sugihara zaczął przyznawać z własnej inicjatywy wizy wielu żydowskim uciekinierom m.in. z Polski, korzystając jedynie z pomocy żony. Tym samym, wielokrotnie łamał instrukcje, które wydało Tokio. Przyznawał Żydom m.in. 10-dniowe wizy tranzytowe z możliwością przejazdu przez Japonię.

d3wle71

Chiune Sugihara nazywany "japońskim Schindlerem" zmarł 31 lipca 1986 r.

Chiune Sugihara w Google Doodle

Google Doodle to specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. 29 lipca 2019 r. pojawił się w niej japoński dyplomata Chiune Sugihara.

Zmiana loga Google ma na celu m.in. uczczenie świąt, wydarzeń oraz osiągnięć znanych naukowców, pionierów oraz artystów.

Pierwsze Google Doodle w Polsce pojawiło się 15 lutego 2007 roku. Dwie litery "o" w logo zostały zamienione na pączki z okazji tłustego czwartku. Doodle upamiętniały m.in. "Solidarność" oraz urodziny Zofii Nałkowskiej i Juliusza Słowackiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3wle71
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wle71