Chlebomaty mogą rozwiązać kłopot z dotykaniem pieczywa
Automat do sprzedaży pieczywa to kolejna - po maseczkomatach - próba znalezienia sposobu na bardziej higieniczne zakupy w dobie koronawirusa. Pytanie, czy chleb i bułki są bezpieczne, pojawiło się już na samym początku pandemii, bo zwyczajowo pieczywa, podobnie jak warzyw i owoców, po prostu nie sposób kupić bez przebierania.
Cztery chlebomaty są testowane w Szczecinie; na początek w czterech lokalizacjach. Postawiła je - jak podaje serwis wiadomoscihandlowe.pl - piekarnia Asprod.
- Chleb jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych, podejmujemy więc różne inicjatywy, których głównym zadaniem jest zapewnienie pełnej dostępności do wypieków, niezależnie od panującej sytuacji. Restrykcje związane z pandemią, długie kolejki do sklepów, a także obawy wielu klientów związane z dokonywaniem zakupów w tradycyjny sposób, zainspirowały nas do poszukiwania nowych rozwiązań i podejmowania nieoczywistych w naszej branży przedsięwzięć –mówi Dariusz Bielecki, prezes zarządu Asprod, cytowany przez wiadomoscihandlowe.pl.
Debata o higienicznych zakupach chleba trwa jednak dłużej niż pandemii koronawirusa, choć niewątpliwie obawy przed zakażeniem odgrzały pytania o bezpieczeństwo przy zakupie pieczywa. Zwyczajowo to produkt często dotykany - przebieramy, przekładamy, szukamy najlepiej wypieczonego itd. Podobnie jest z zakupami warzyw i owoców, ale o ile te da się umyć, czy nawet sparzyć, z chlebem i bułkami to niemożliwe.
Zobacz: Będą ograniczenia w organizacji wesel? "Rzeczywiście, to miejsce ognisk"
Wydaje się, że różnego rodzaju "sprzedażomaty" stają się coraz bardziej popularne. W przeciwieństwie do tradycyjnych sklepów są dostępne 24 godziny na dobę, a sam zakup nie wymaga kontaktu w drugim człowiekiem.
Na początku pandemii na ulicach miast pojawiły się także maseczkomaty, w których sprzedawane są maseczki oraz płyny dezynfekcyjne. Wówczas wydawały się strzałem w dziesiątkę, bo tego typu artykuły znikły z aptek i drogerii.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie