Trwa ładowanie...
d3dbax6

CIR: program "Go Africa" (komunikat)

...

d3dbax6
d3dbax6

12.04. Warszawa - CIR informuje:

Trwa Polsko-Nigeryjskie Forum Gospodarcze z udziałem premiera Donalda Tuska. W Forum udział bierze ok. 200 przedstawicieli strony polskiej i nigeryjskiej.

Forum Gospodarcze wpisuje się w strategię wspierania eksportu i ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw, którego częścią będzie program "Go Africa".

Celem projektu realizowanego przez Ministerstwo Gospodarki jest zwiększenie wymiany handlowej między Polską a kontynentem afrykańskim, zwłaszcza strefą subsaharyjską. Zakres i poziom stosunków między Polską a Afryką jest nierównomierny, z wyraźnym uprzywilejowaniem arabskich państw z północy kontynentu oraz - wyróżniającej się jako jedyny kraj rejonu subsaharyjskiego - Republiki Południowej Afryki (RPA). Oprócz Nigerii programem "Go Africa" objęte zostaną Angola, Kenia, Mozambik oraz RPA. Łączna liczba mieszkańców w tych państwach to ponad 300 mln ludzi.

d3dbax6

W dobie światowego kryzysu i spowolnienia gospodarczego Afryka jest rejonem, który wciąż dynamicznie się rozwija. Prognozy na najbliższe dziesięciolecia dla tego rejonu świata wskazują wzrost gospodarczy na poziomie przekraczającym 7 proc. rocznie.

W perspektywie 10-15 lat kontynent afrykański stanie się większym dostawcą ropy i gazu niż Półwysep Arabski.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w regionie Subsaharyjskim wzrosły z 29,5 mld USD w 2010 r. do 36,9 mld USD w 2011 r. W latach 2001-2010, 6 na 10 najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie było z Afryki Subsaharyjskiej. Angola i Nigeria są w pierwszej czwórce. W latach 2001-2011 średni roczny wzrost PKB w Afryce Subsaharyjskiej wyniósł 5,7 proc. W latach 2011-2015, 7 na 10 najszybciej rozwijających się gospodarek świata będzie z Afryki Subsaharyjskiej.

W związku ze strategią dywersyfikacji źródeł energii w Polsce, perspektywicznymi towarami importowymi z krajów afrykańskich są surowce energetyczne oraz minerały rzadkie.

d3dbax6

Polska może stać się dla Afryki ważnym partnerem jako lider w Europie Środkowej i jedno z sześciu największych państw UE. Przewagą polskich firm jest z jednej strony wysoka jakość oferowanych produktów i usług, z drugiej niższe ceny niż w niektórych parterów zachodnioeuropejskich.

Oficjalna wizyta w Nigerii to kolejna wizyta premiera (m.in. po Chinach, Indiach i krajach arabskich), której celem jest otwarcie się polskiej gospodarki na nowe, szybko rozwijające się rynki. Nigeria należy do najlepiej rozwiniętych krajów Afryki Zachodniej. To ogromny i rosnący z roku na rok rynek, na którym są obecni m.in. Chińczycy, Niemcy, Rosjanie, Amerykanie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d3dbax6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dbax6