CIR: w Norwegii o gospodarce i energetyce (komunikat)

...

25.02. Warszawa - CIR informuje:

Dziś premier Donald Tusk uda się na dwudniową wizytę do Norwegii. Z premierem Jensem Stoltenbergiem będzie rozmawiał m.in. o projektach energetycznych oraz o perspektywie Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014. Spotka się też z królem Norwegii Haraldem V.

Głównym tematem rozmów polityków będą kwestie gospodarcze i energetyka, w tym dostawy gazu i rozwój gazowych połączeń północ-południe, a także wymiana doświadczeń dotyczących wydobycia paliw. Jest ona istotna w kontekście odkrytych w Polsce złóż gazu łupkowego i możliwości eksploatacji tych zasobów. Szefowie rządów będą również rozmawiali o sytuacji polskich imigrantów i ich rodzin w Norwegii.

Ważnym tematem rozmów będzie ponadto perspektywa Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014. Fundusze z tych mechanizmów trafiają do dwunastu nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Portugalii, Grecji i Hiszpanii. Polska jest największym beneficjentem środków z tych źródeł. Łączna kwota wsparcia wynosi 1,788 mld euro, z czego dla Polski przeznaczono 578 mln euro.

Agenda spotkania obejmuje także sprawy międzynarodowe. Politycy będą rozmawiali o bieżącej sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Premier Donald Tusk przedstawi ponadto priorytety polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Politycy udadzą się także do Holmenkollen na Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. Wizyta w Holmenkollen odbywa się na zaproszenie szefa norweskiego rządu.

Polsko-norweskie stosunki gospodarcze

Wymiana handlowa pomiędzy Polską a Norwegią rosła w ostatnich latach. W 2008 roku wartość handlu wyniosła ponad 5,6 mld USD wobec 4,2 mld USD rok wcześniej. Według danych statystycznych za styczeń-listopad 2010 roku wymiana handlowa wyniosła ponad 4,5 mld USD, co oznacza wzrost o 12 proc. porównaniu w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2009. Od stycznia do listopada 2010 roku polski eksport wyniósł 2,17 mld USD (spadek o 6 proc. w porównaniu z 2009 rokiem), a import z Norwegii wyniósł 2,38 mld USD (wzrost o 37 proc. w porównaniu z 2009 rokiem).

Udział Norwegii w polskim eksporcie wynosi ok. 2 proc, co daje temu krajowi 14. pozycję na liście partnerów eksportowych Polski. W polskim imporcie Norwegia zajmuje 21. pozycję (ok. 1,3 proc. udziału). Udział Polski w norweskim imporcie wynosi 2,5 proc., a w norweskim eksporcie 1,6 proc.

Jednym z głównych towarów eksportowych są statki, łodzie i konstrukcje pływające (ok. 50 proc). Oprócz wyrobów przemysłu stoczniowego Polska eksportuje urządzenia mechaniczne oraz wyroby nieszlachetne. Na import z Norwegii składają się głównie statki i jednostki pływające, ryby, produkty przemysłu chemicznego, a także papier i tektura.

Na koniec 2008 roku wartość norweskiego kapitału zainwestowanego w Polsce wyniosła nieco ponad 430 mln euro, jednakże statystyki te nie uwzględniają inwestycji realizowanych przez Statoil, jedną z największych firm paliwowych na świecie (formalnie grupa zarejestrowana jest w Danii, stąd w statystykach Statoil traktowany jest jako podmiot duński).

Największymi norweskimi inwestorami w Polsce są Norgips, Hydro Central Europe B.V., Qubus Hotel System, Klif Holding A.S., Reitangruppen oraz NCC Construction AS.

Wartość polskiego kapitału zainwestowanego w Norwegii na koniec 2008 roku wyniosła prawie 385 mln euro.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
rządwizytanorwegia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)