CIR ws. wizyty premiera w fabryce Grupy Ikea (komunikat)

...

15.06. Warszawa - CIR informuje:

Premier Donald Tusk odwiedził nową fabrykę Grupy IKEA w gminie Orla (woj. podlaskie). - IKEA stała się symbolem awansu cywilizacyjnego Polski. Jedna trzecia mebli wyprodukowanych przez tę firmę pochodzi z naszego kraju - zaznaczył premier. - Ta inwestycja to największa z bezpośrednich inwestycji zagranicznych typu greenfield, czyli powstających z niczego, na "zielonym polu" - wyjaśnił.

Szef rządu zaznaczył, że inwestycje zagraniczne przyczyniają się do powstawania nowych miejsc pracy w Polsce. - IKEA daje dziś w naszym kraju bezpośrednio 10 tys., a pośrednio 40 tys. miejsc pracy - podkreślił. - Ten zakład jest największą inwestycją na Podlasiu. To pokazuje, że Podlasie jest miejscem atrakcyjnym dla inwestorów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych - zaznaczył.

Donald Tusk przypomniał, że Polska ma status lidera w Europie Środkowo-Wschodniej, jeśli chodzi o ilość bezpośrednich inwestycji zagranicznych. - To dla nas duża satysfakcja. Jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne, mamy też 7. miejsce w Europie - podkreślił. - To pokazuje, że mimo kryzysu finansowego Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do inwestycji. Nie muszę nikomu tłumaczyć, jak to ważne ze względu na miejsca pracy - dodał.

Fabryka spółki Swedspan, należącej do Grupy IKEA, będzie produkowała ultra cienkie płyty drewnopochodne HDF. W zakładzie, którego wartość przekracza 140 milionów euro, znajdzie zatrudnienie 250 osób. Fabrykę wyróżniają wysokie standardy ekologiczne: 80-90 proc. wody wykorzystywanej podczas produkcji zostanie przetworzone i ponownie użyte. Wszystkie produkty uboczne trafią do kotłowni opalanej biomasą, która całkowicie zaspokoi zapotrzebowanie fabryki na energię cieplną i do 20 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną.


Początek roku przyniósł pozytywne informacje dotyczące wzrostu napływu inwestycji zagranicznych do naszego kraju. Potwierdzają to dane Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Narodowego Banku Polskiego oraz firmy doradczej Ernst and Young.

Polska jest liderem w pozyskiwaniu inwestycji zagranicznych w Europie Środkowo - Wschodniej. W pierwszej fazie światowego kryzysu gospodarczego, według United Nations Conference on Trade and Development, od 2007 r. do kwietnia 2010 r. w Polsce powstało 1011 projektów typu greenfield (przedsięwzięcia tworzone od podstaw, np. fabryki). W Rumunii było ich 1009, na Węgrzech 520, w Bułgarii 462, w Czechach 430, na Słowacji 266, na Litwie 133, na Łotwie 113, w Estonii 108.

Według raportu Ernst and Young "Atrakcyjność Inwestycyjna Europy 2011", w 2010 roku Polska - po ogólnoeuropejskich spadkach - odnotowała 40 proc. wzrost wszystkich inwestycji zagranicznych i zajęła 1. miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej i 7. miejsce w całej Europie, po: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Rosji, Hiszpanii i Belgii. Zajęła też 3. miejsce - po Wielkiej Brytanii i Francji - pod względem liczby miejsc pracy stworzonych dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym.

Natomiast według Narodowego Banku Polskiego napływ kapitału w pierwszym kwartale 2011 roku, w związku z rosnącą liczbą inwestycji, wyniósł 4,5 mld euro, co stanowi już ponad 60 proc. całej wartości inwestycji zagranicznych w 2010 roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ akuc/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)