Trwa ładowanie...

Stan wiedzy Polaków bardzo słaby. 60 proc. nie wie, jak działa inflacja

Polacy oceniają stan swojej wiedzy finansowej jako średni, dobry lub bardzo dobry, jednocześnie myląc dłużnika z wierzycielem. Utożsamiamy również zmniejszenie się inflacji ze spadkiem cen. Tak wynika z badania Krajowego Rejestru Dłużników (KRD).

"Rz": Stan wiedzy o finansach jest w Polsce bardzo słaby. "Rz": Stan wiedzy o finansach jest w Polsce bardzo słaby. Źródło: Adobe Stock, fot: BartekMagierowski
d1trxz1
d1trxz1

"Rzeczpospolita" opublikowała wyniki badania na temat wiedzy finansowej Polaków, które zostało przeprowadzone na zlecenie KRD. Badanie to, noszące tytuł "Wiedza finansowa Polaków w praktyce", miało na celu zbadanie, jak dobrze Polacy orientują się w świecie finansów. Wyniki badania pokazują, że mimo iż większość z nas ocenia swoją wiedzę na temat finansów jako średnią lub nawet wysoką, to w praktyce nasza wiedza jest na dużo niższym poziomie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Spytaliśmy młodych. Wiedzą, ile kosztują prąd, benzyna czy iPhone?

Polacy są przekonani o swojej wiedzy

Zgodnie z wynikami badania, 58 proc. Polaków ocenia swoją wiedzę finansową jako średnią, 21 proc. jako wysoką, a 4 proc. jako zdecydowanie wysoką. Tylko 18 proc. badanych przyznało, że ich wiedza finansowa jest niska, a zaledwie 3 proc. oceniło ją jako bardzo niską.

Autorzy badania postanowili jednak skonfrontować te deklaracje z rzeczywistością. W tym celu poprosili respondentów o odpowiedź na konkretne, praktyczne pytania z zakresu finansów. Jednym z nich było pytanie dotyczące zakupu sprzętu AGD na raty 0 proc., ale z warunkiem zapłaty 10 proc. prowizji od kwoty zakupu.

d1trxz1

Pytanie brzmiało: "Jeśli wartość zakupu wynosi 2000 zł, ile łącznie zapłacisz za sprzęt, uwzględniając prowizję?". Na to pytanie poprawnie odpowiedziało 73 proc. respondentów, wskazując kwotę 2200 zł. Jednak ponad jedna czwarta badanych nie potrafiła prawidłowo obliczyć tej kwoty.

Co to jest RRSO i kim jest wierzyciel?

W badaniu zapytano również o znaczenie RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania) przy zaciąganiu kredytu lub pożyczki. Okazało się, że 68 proc. respondentów wiedziało, że RRSO oznacza całkowity koszt kredytu lub pożyczki, wyrażony jako roczna stopa procentowa, uwzględniająca oprocentowanie, opłaty, prowizje i inne koszty.

Jednak na pytanie "Kim jest wierzyciel?", poprawną odpowiedź udzieliła tylko połowa badanych. Wskazali oni, że wierzyciel to osoba lub instytucja, która udzieliła pożyczki lub kredytu i oczekuje ich zwrotu. Natomiast 28 proc. badanych pomyliło wierzyciela z dłużnikiem, czyli osobą lub instytucją, która zaciągnęła dług. Co dziesiąty respondent uważał, że wierzyciel to osoba lub instytucja zajmująca się windykacją należności, a tyle samo przyznało, że nie wie, kim jest wierzyciel.

Czym jest inflacja?

Wyniki badania pokazały również, że Polacy mają problem z zrozumieniem, czym jest inflacja. Na pytanie "Jeżeli inflacja w marcu wynosiła 10 proc., a w kwietniu 9 proc. to znaczy, że…?", niemal 60 proc. Polaków utożsamia spadek inflacji ze spadkiem cen towarów i usług. Tylko 15 proc. respondentów nie potrafiło w ogóle odpowiedzieć na to pytanie, a zaledwie co czwarty znał mechanizm inflacji i wybrał odpowiedź: "Tempo wzrostu cen towarów i usług spowolniło o 10 proc. w stosunku do poprzedniego okresu".

- Wyniki badania nie napawają optymizmem. Bo choć w większości Polacy deklarują średni lub ponadprzeciętny poziom swojej wiedzy finansowej, to w praktyce ta wiedza jest na dużo niższym poziomie. I najlepiej widać to na przykładzie pytań dotyczących tak powszechnych produktów, jak kredyty bankowe czy tak długotrwałych zjawisk jak towarzysząca nam ostatnio inflacja - skomentował wyniki badania Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów, cytowany przez "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1trxz1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1trxz1