Trwa ładowanie...
d221u2j

Coraz łatwiej o kredyt hipoteczny

O ponad 9 proc. wzrósł w ciągu roku Indeks Dostępności Kredytowej Open Finance i TVN CNBC. W październiku rósł piąty miesiąc z rzędu.

Share
d221u2j

Obliczany każdego miesiąca przez Open Finance i TVN CNBC Indeks Dostępności Kredytowej (IDK), który obrazuje sytuację na rynku kredytów hipotecznych w złotych, wzrósł w październiku o 0,39 pkt, do poziomu 110,95 punktów. Kalkulowany od ponad roku wskaźnik wspiął się na najwyższy poziom od początku swego istnienia, czyli od czerwca 2009 roku. Październik był piątym z rzędu wzrostowym miesiącem, ostatni spadek IDK zanotował w maju br., a w całej historii indeks spadał tylko trzy razy (na 16 notowań). W stosunku do notowania z października ubiegłego roku indeks zyskał 9,28 pkt czyli 9,13 procent.

Na comiesięczny wynik indeksu wpływają trzy parametry kredytów udzielanych w złotych: maksymalne możliwe LtV (stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości), bankowa marża oraz maksymalna zdolność kredytowa wyliczona dla rodziny zarabiającej dwukrotność średniej krajowej podawanej co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny. IDK uwzględnia więc zarówno podejście banków (maksymalne LtV i marża), jak i zmianę zarobków Polaków.

W październiku, po raz drugi z rzędu, indeks podążył w innym kierunku niż średnia krajowa. Przeciętne wynagrodzenie we wrześniu 2010 r. wyniosło 3403,68 zł brutto (2437,70 zł netto), o 0,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 3,7 proc. więcej niż przed rokiem. Ale dzięki spadkowi oprocentowania kredytów (marże obniżyły m.in. ING Bank Śląski, Bank Millennium i Bank Pekao – banki ze ścisłej czołówki jeśli chodzi o rynek hipotek) zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny wzrosła w ciągu miesiąca o niecały 1 proc., co przyczyniło się do wzrostu całego indeksu.

d221u2j

Jeśli chodzi o wymagany wkład własny to sytuacja pozostaje stabilna, nadal jest kilka instytucji, które przy kredytach złotowych wymagają wkładu własnego (m.in. Bank DnB Nord, ING Bank Śląski i Polbank) oraz kilka deklarujących kredytowanie na ponad 100-proc. wartości nieruchomości (m.in. Alior, Getin Noble Bank, mBank i MultiBank).

IDK powstaje na podstawie uśrednionych ofert 11 banków z rynkowej czołówki pod względem sprzedaży kredytów. Na indeks nie wpływają zatem oferty instytucji sprzedających niewielką liczbę kredytów miesięcznie, ale jeśli chodzi o parametry, znacznie odbiegające od rynkowych standardów.

Marcin Krasoń, Open Finance

d221u2j

Podziel się opinią

Share
d221u2j
d221u2j