Trwa ładowanie...
daukaha

Czesi zbudują na Słowacji nową elektrownię jądrową

Czeski Koncern Energetyczny (CEZ) zbuduje nową elektrownię jądrową w Jaslovskich Bohunicach na Słowacji. O planach współpracy energetycznej Czech i Słowacji informowali po spotkaniu w Bratysławie premierzy obu krajów - Robert Fico i Mirek Topolanek.

daukaha
daukaha

Prace budowlane rozpoczną się w 2014 roku, a obiekt zostanie uruchomiony w 2020 roku. Koszt inwestycji szacuje się na 4 do 6 miliardów euro. Czeski Koncern Energetyczny zostanie strategicznym partnerem słowackiego rządu, w zamian uzyskując 49% akcji.

Premierzy obu krajów podpisali również memorandum w sprawie współpracy energetycznej. 55% energii elektrycznej na Słowacji dostarczają elektrownie jądrowe w Jaslovskich Bohunicach i Mochovcach. Jednak po zamknięciu przestarzałego reaktora, Słowacja w tym roku ma niedobory energii i musi sprowadzać ją z Czech i Polski.

Te braki powiększą się z dniem 1 stycznia, kiedy w Jaslovskich Bohunicach zostanie zamknięty kolejny rosyjski reaktor. Dlatego - według premiera Roberta Fico - Słowacja stawia na modernizację sektora energetyki jądrowej.

W drugiej słowackiej siłowni - w Mochovcach - dwa bloki buduje włoski Enel.

daukaha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daukaha