Czeskie CEZ i EP Energy zapowiadają udział w prywatyzacji Energi (opis)
24.05. Warszawa (PAP) - Czeskie koncerny CEZ i EP Energy z grupy Energetyicky a Prujmyslovy Holding są zainteresowane udziałem w planowanej prywatyzacji Energi. EP Energy nie...
24.05. Warszawa (PAP) - Czeskie koncerny CEZ i EP Energy z grupy Energetyicky a Prujmyslovy Holding są zainteresowane udziałem w planowanej prywatyzacji Energi. EP Energy nie wyklucza też kupna Enei, jeśli taka oferta ze strony Skarbu Państwa się pojawi - poinformowali przedstawiciele obu spółek.
"Przyglądamy się wszystkim możliwościom na polskim rynku. Wygląda na to, że najbliższą szansą będzie prywatyzacja Energi. Będziemy o tym myśleć i się przyglądać, bo to jest okazja. To bardzo interesująca firma, gdyż jej biznes dystrybucyjny jest stabilny i regulowany" - powiedział dziennikarzom prezes CEZ Daniel Benes.
"To będzie temat do dyskusji w tym i przyszłym roku. Wszystko zależy od decyzji polskiego rządu" - dodał.
Jego zdaniem, interesującym pomysłem jest też zapowiadane wstępnie przez MSP włączenie do Energi spółki ZEW Niedzica.
"To bardzo interesujące. Moim zdaniem ze źródeł odnawialnych najciekawsze są elektrownie wodne, a w drugiej kolejności wiatrowe" - powiedział Benes. Z kolei prezes EP Energy Tomas David poinformował, że EP Energy będzie zainteresowana udziałem w prywatyzacji Energi, a w przyszłości również Enei.
"Będziemy zainteresowani udziałem w prywatyzacji Energi, a w przyszłości również Enei" - powiedział PAP w piątek David.
"To są ciekawe firmy. Rynek energii w Polsce będzie rósł. Zużycie energii per capita w Polsce to połowa tego, co w Czechach, więc z pewnością wzrośnie w przyszłości. Konieczne są też nowe inwestycje" - dodał.
W 2010 roku Energetyicky a Prujmyslovy Holding, który jest właścicielem EP Energy, składał już ofertę na Energę. Zainteresowany Energą wtedy był również CEZ, który złożył wstępną ofertę.
Ostatecznie Ministerstwo Skarbu Państwa we wrześniu 2010 roku podpisało umowę sprzedaży 84,19 proc. akcji Energi na rzecz Polskiej Grupy Energetycznej za 7,53 mld zł. Jednak na transakcję nie zgodził się UOKiK, argumentując, że doprowadziłaby ona do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku energii elektrycznej.
EPH starał się też o kupno akcji Enei od Skarbu Państwa w 2011 roku. Do tej transakcji również wtedy nie doszło.
Obecnie Ministerstwo Skarbu Państwa chce powrócić do prywatyzacji Energi. Przedstawiciele resortu skarbu zapowiadają, że do oferty publicznej spółki może dojść najwcześniej na przełomie września i października 2013 roku. W dalszej kolejności resort skarbu chce znaleźć dla gdańskiej spółki inwestora branżowego i całkowicie wyjść z jej akcjonariatu.
Plany prywatyzacyjne obejmują też sprzedaż pakietu akcji Enei, ale nie są znane terminy, kiedy mogłoby do tego dojść. (PAP)
pel/ pr/ jtt/