Czy nadajesz się na lidera?
Czy liderem można zostać, czy trzeba się nim urodzić? Pewne cechy osobowości są bardzo ważne, aby pełnić rolę przywódcy. Czy nadawałbyś się na lidera?
17.11.2009 | aktual.: 27.04.2012 12:21
Ważny zestaw cech
"Czy liderem można zostać, czy trzeba się nim urodzić?" to temat często podejmowany w literaturze fachowej. Zostały określone wspólne cechy osobowości, które są powszechne dla przywódców (liderów), ale uwzględniają jednocześnie kulturę organizacji, jej środowisko oraz zależności między pracownikami. Na podstawie tych analiz można zidentyfikować pewne cechy wspólne, które charakteryzują liderów, m.in:
- Zarządzanie uwagą - czyli zdolności komunikowania się z innymi i ustalania priorytetów;
- Zarządzanie znaczeniem - zdolność do definiowania celów;
- Zarządzanie zaufaniem - stwarzanie wysokiego poziomu, poczucia bezpieczeństwa poprzez dbanie o zespół i wspieranie jego rozwoju;
- Zarządzanie sobą - umiejętność wykorzystywania własnych kwalifikacji i kompetencji.
Co to jest przywództwo?
Przywództwo może być rozumiane jako czynnik pogłębiający zaangażowanie pracowników, nadający im tempo i energię. Lider organizacji (szef firmy) widziany jest jako osoba posiadająca szczególną zdolność inspirowania innych. Kluczową rolą lidera jest zarządzanie wartościami organizacji. Lider powinien posiadać jasną wizję kierunku, w jakim powinna zmierzać firma oraz poprzez umiejętną komunikację upowszechniać ją w całej organizacji.
Czy można rozwijać umiejętności przywódcze?
Nie tylko można, ale trzeba. Stanowisko managera jeszcze nie gwarantuje pozycji lidera. Należy rozwijać umiejętności kreatywnego myślenia, komunikowania się i sprawnego działania, pracować nad umiejętnością wytyczania kierunku i inspirowania innych, budować zespoły i przewodzić im, tworzyć skuteczne relacje w ramach zespołu, zapewniać zaangażowanie członków zespołu we wspólny cel, zachęcać pracowników do samodzielności, ale równocześnie dając im wskazówki i wytyczać jednoznaczny kierunek, zgodnie z wymaganiami firmy.
Umiejętności przywódcze można w sobie doskonalić poprzez warsztaty, szkolenia, konstruktywny feedback od osoby przełożonej, mentoring i wzmacnianie świadomości. Natomiast esencją przywództwa jest posiadanie wizji, ale ta wizja musi być realizowana w sposób świadomy, liderzy powinni być w stanie urzeczywistnić wizję inspirując innych do zaakceptowania zmian i procesów. Takie cechy jak spójność wewnętrzna, szacunek dla samego siebie i dla innych czy wysokie poczucie własnej wartości można rozwijać i kształtować tylko poprzez wytrwały wysiłek. Wobec tego jak znaleźć liderów? Najlepiej wychowywać ich samemu. Przywódca, który wyrósł w firmie, jest z nią związany i utożsamia się z jej misją jest najcenniejszą wartością organizacji.
Agnieszka Wolińska-Skuza