Czy powinni podawać pensję w ofertach pracy?
Aż 90% Polaków chce, by pracodawcy umieszczali w ofertach pracy informację o zarobkach.
23.10.2009 | aktual.: 23.10.2009 10:29
Przeciwko informowaniu o pensji w ogłoszeniach opowiedziało się 3% osób, zaś 6% stwierdziło, że powinno to być dowolne. W sondażu, który przeprowadził serwis Praca.wp.pl, uczestniczyło 16336 osób.
Kandydaci do pracy powtarzają, że dopisek o wysokości pensji ułatwi decyzję, czy starać się o miejsce pracy w tej ko konkretnej firmie. To pozwala zaoszczędzić czas na zbędne wysyłanie aplikacji, chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne. Zaoszczędzony będzie też czas osób prowadzących rekrutację – na rozmowę przyjdę osoby rzeczywiście chcące pracować w firmie.
Wielu pracowników mówi wręcz z oburzeniem o braku takiej informacji w ofercie.
- Nie rozumiem, dlaczego taki dopisek nie jest standardem. Zdarzyło mi się odpowiedzieć na ofertę firmę, w której chciałem pracować. Odpowiadał mi zakres obowiązków, spełniałem wszystkie wymogi. Pojechałem na rozmowę i zapytałem o pensję. Osoba rekrutująca powiedziała, że na razie nie może mi powiedzieć za ile mam pracować. Było to dla mnie dziwne, bo taka informacja jest przecież najważniejsza. Spodobałem się i zaproponowano mi pracę przez telefon, znów nie otrzymałem informacji o zarobkach. Gdy przyjechałem na miejsce na dzień przed planowanym rozpoczęciem pracy dowiedziałem się, że mam pracować za 1,5 tys. zł. Zdenerwowałem się, to był jakiś żart. To była propozycja poniżej moich oczekiwań. Straciłem czas, pieniądze na dojazdy i telefony - opowiada Adam Zaruski, pr manager w jednej z firm farmaceutycznych.
Podobną sytuację miał Jarosław, który odpowiada za oddawanie do użytku nowych sklepów jednej z sieci.
- Chciałbym mieć możliwość porównywania ofert. Mamy demokrację, z pracą powinno być jak z towarem na półkach. Nawet teraz, gdy mam pracę, nie wiem ile płaci konkurencja, a być może tracę czas w firmie, w której teraz pracuję – twierdzi.
Osoby rekrutujące są jednak innego zdania. Twierdzą, że podawanie wysokości zarobków wprowadza zbędny zamęt i chęć negocjowania pensji przez kandydatów.
- Wiadomo, że będziemy mieli jeszcze mniej kandydatów, którzy będą w dodatku bardziej roszczeniowi. Taka propozycja na pewno nie stanie się popularna. Większość pracodawców nigdy nie zgodzi się na podawanie pensji, oni traktują taka informację jako strategiczną, to dla nich tajemnica handlowa. Chociaż niedawno pojawiła się propozycja, by sprawę uregulować prawnie i np. nakazać podawanie takiej informacji. Myślę, że to nie uzyska aprobaty ani rządzących firm. Chociaż na rynku działają firmy, dla których podawanie wysokości pensji nie jest problemem. Tak robią najczęściej robią firmy zdesperowane, które nie są w stanie znaleźć odpowiedniej liczby pracowników. Z drugie strony propozycję pensji publikują w ogłoszeniach firmy, które stawiają na przejrzystość swoich działań, chcą być wiarygodne dla pracowników i dla klientów – mówi osoba od lat rekrutująca pracowników dla znanych firm.