Trwa ładowanie...
dzo2aw7
dzo2aw7

Dane o rynku pracy nie zmieniają stagnacyjnego obrazu, dają szanse na obniżkę stóp - Grabowski, RG

19.06. Warszawa (PAP) - Słabe dane z rynku pracy nie zmieniają stagnacyjnego obrazu oraz utwierdzają w przekonaniu, że RPP reagowała w minionym roku zbyt późno i zachowawczo....
Share
dzo2aw7

19.06. Warszawa (PAP) - Słabe dane z rynku pracy nie zmieniają stagnacyjnego obrazu oraz utwierdzają w przekonaniu, że RPP reagowała w minionym roku zbyt późno i zachowawczo. Ponadto dają pole do kolejnej obniżki w lipcu - uważa Bogusław Grabowski z Rady Gospodarczej przy premierze.

"Wczorajsze dane o sytuacji na rynku pracy w Polsce, o dynamice zatrudnienia i płac, nie zmieniają jego dotychczasowego, stagnacyjnego obrazu: roczna ujemna dynamika zatrudnienia na poziomie 0,9 proc. wraz z ponownym, po kwietniowym lekkim przyspieszeniu, spadkiem rocznej dynamiki przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw do 2,3 proc. dają w efekcie roczny wzrost realnego funduszu wynagrodzeń w tym sektorze na poziomie 0,8 proc." - napisał w środę w biuletynie Rady Grabowski.

"Słaba sytuacja w największej, konsumpcyjnej części popytu wewnętrznego nie rokuje dobrze na perspektywy aktywności gospodarczej w najbliższych miesiącach tego roku. Nadzieją pozostaje więc aktywizacja eksportu zaobserwowana w szczególności w danych za kwiecień. Dane z rynku pracy utwierdzając w przekonaniu, że polityka pieniężna zareagowała w minionym roku zbyt późno i zbyt zachowawczo, dają RPP pole do kolejnej obniżki stóp w lipcu" - dodaje członek RG.

Rada podejmie decyzję o stopach procentowych 3 lipca. GUS podał we wtorek, że w przedsiębiorstwach w maju było zatrudnionych 5.478,6 tys. osób, czyli zatrudnienie spadło o 0,9 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym zostało bez zmian. Natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 3.699,67 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 2,3 proc., a mdm spadło o 3,4 proc.(PAP)

kba/ osz/

dzo2aw7

Podziel się opinią

Share
dzo2aw7
dzo2aw7