Trwa ładowanie...
d1k5syk
Dom Maklerski BOŚ
biznes

Dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi

Zła passa euro względem amerykańskiego dolara, trwająca od początku tego roku, utrzymuje się także dzisiaj rano. Chociaż wczoraj po południu notowania EUR/USD ustabilizowały się w rejonie 1,31, to już wieczorem kurs tej pary walutowej zbliżył się do poziomu 1,3020.

Share
d1k5syk

Przyczyną tego wieczornego pogłębienia zniżki była publikacja minutes z posiedzenia amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Jak się okazało, część członków FOMC ma wątpliwości co do słuszności prowadzenia bardzo luźnej polityki monetarnej w USA.

Eurodolar testuje rejon 1,30 jako wsparcie

Póki co Rezerwa Federalna kontynuuje program skupu aktywów, jednak minutes z ostatniego spotkania FOMC pokazują, że kilku członków komitetu to zwolennicy zakończenia tego procederu jeszcze w tym roku.

Nie zapowiada się jednak na to, aby program QE został zakończony w przewidywalnej przyszłości. Członkowie FOMC generalnie zgadzają się, że bez stymulowania gospodarki amerykańskiej w ten sposób nie ma co liczyć na poprawę na tamtejszym rynku pracy. Wprawdzie dane dotyczące rynku pracy w USA ostatnio nie są złe, jednak wciąż nie można mówić o stabilnej poprawie sytuacji. Dzisiaj zresztą pojawi się kolejna porcja danych dotyczących rynku pracy w USA, które mogą być komentowane w kontekście informacji z FOMC.

d1k5syk

Dzisiaj rano notowania EUR/USD testowały okolice 1,30 jako wsparcie. Z technicznego punktu widzenia jest to silna bariera, która póki co powstrzymuje stronę podażową na eurodolarze. Dzisiaj jednak ważniejsze niż sytuacja techniczna mogą okazać się wspomniane dane z amerykańskiego rynku pracy. Jeśli okażą się one dobre, to powinny one wesprzeć sprzedających na parze EUR/USD. Wynika to także z faktu, że dobre dane z rynku pracy mogą wzbudzić pytania, czy więcej członków FOMC nie przekona się za ich sprawą do szybszego zakończenia programu luzowania ilościowego.

Kurs USD/JPY powyżej 88,00

Wczorajszy spadek wartości eurodolara przełożył się także na sytuację na parach walutowych USD/JPY i EUR/JPY. Obie pary rozpoczęły czwartkową sesję od spadków, jednak w późniejszych godzinach kurs USD/JPY zdołał wyjść na plus.

Dzisiaj rano dolar kontynuuje dynamiczne wzrosty względem japońskiej waluty. Kurs dolara do jena naruszył obecnie techniczny opór w okolicach 88,00. Jeśli zostanie on przełamany, to otworzy to drogę do ruchu wzrostowego nawet w rejon 95,00. Jednak zważywszy na coraz większą, wręcz paraboliczną zwyżkę notowań kursu USD/JPY, niewykluczona jest w krótkim terminie niewielka, aczkolwiek dynamiczna, korekta spadkowa.

Dorota Sierakowska,
analityk,
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Pełna wersja raportu dostępna w formacie

d1k5syk

Podziel się opinią

Share
d1k5syk
d1k5syk