Trwa ładowanie...

Dane z rynku pracy w USA zawiodły. Dolar pod presją

Ile w najbliższych miesiącach zapłacimy za amerykańską walutę?

Dane z rynku pracy w USA zawiodły. Dolar pod presjąFot: Jacek Bereźnicki
d26gmlc
d26gmlc

Lekko rośnie bezrobocie, a miejsc pracy przybywa w tempie wolniejszym od prognoz - to wnioski z raportu opublikowanego przez Departament Pracy USA. Pierwsza reakcja rynku to osłabienie dolara.

Na te informacje czekano z wielkim zniecierpliwieniem. Dane o bezrobociu i nowych miejscach pracy okazały się gorsze od oczekiwań. We wrześniu bez pracy było 5 proc. Amerykanów, co oznacza minimalny wzrost względem sierpnia, kiedy to stopa bezrobocia wyniosła 4,9 proc. Analitycy spodziewali się, że tak pozostanie.

Departament pracy podliczył też, że w sektorze pozarolniczym zatrudnienie wprawdzie zwiększyło się, ale tylko o 156 tys. wobec prognozowanego wyniku o prawie 20 tys. lepszego. Z drugiej jednak strony to i tak o 5 tys. więcej nowych miejsc pracy niż w sierpniu.

Na tego typu informacje bardzo wrażliwy jest dolar. Jego notowania w pierwszej chwili wyraźnie spadły z prawie 3,85 zł do nieco ponad 3,82 zł. Również względem innych walut, jak choćby wobec euro, dolar traci na wartości.

d26gmlc

Reakcja dolara na dane opublikowane po godzinie 14:30

Dlaczego akurat tak reagują notowania dolara? Gorszy obraz rynku pracy to m.in. większa presja na niepodnoszenie stóp procentowych, a te spodziewane są przez inwestorów z 60-procentowym prawdopodobieństwem w grudniu. Im wyższe oprocentowanie, tym większa wycena waluty. Pozostawienie stóp na obecnym poziomie oznaczałoby dla dolara przecenę.

To teoria, a praktyka? - W naszej ocenie bez względu na wynik kreacji nowych etatów we wrześniu, przed końcem roku dojdzie do podwyżki stóp procentowych Fed. To niemal w pełni zdyskontowany scenariusz, stąd pole do dalszego umocnienia dolara jest bardzo ograniczone - komentuje Damian Rosiński, analityk walutowy Domu Maklerskiego AFS.

Jak podkreśla Rosiński, perspektywy polityki pieniężnej Fed nie zmienią się. Rynek nadal będzie w dużym stopniu wyceniał podwyżkę stóp procentowych. Ujawnione wcześniej wskaźniki rynku pracy w ubiegłym miesiącu sugerują pogłębienie się rynku korzystnego dla pracownika.

d26gmlc

Rafał Sadoch z Domu Maklerskiego mBanku zwraca uwagę na czwartkowe dobre dane. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych spadła z 254 tys. do 249 tys.

Ile w najbliższych miesiącach zapłacimy za amerykańską walutę? Według najnowszych prognoz "Akcenty"- instytucji płatniczej rozliczającej płatności walutowe eksporterów i importerów - możemy spodziewać się spadku kursu wymiany. W perspektywie kolejnych 12 miesięcy nawet do 3,50 zł. Do końca tego roku może jednak utrzymać się lekko powyżej 3,80 zł.

d26gmlc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26gmlc