Trwa ładowanie...

Decyzja RPP zgodna z przewidywaniami. Jak zareagował złoty?

nieco więcej emocji na rynku może pojawić się po godzinie 16:00, gdy zostanie opublikowany komunikat po posiedzeniu RPP i rozpocznie się konferencja prasowa.

Decyzja RPP zgodna z przewidywaniami. Jak zareagował złoty?Źródło: Fotolia, fot: whitelook
d3o5kl8
d3o5kl8

Stopy procentowe od marca 2015 roku pozostają bez zmian. RPP przedstawiła swoją decyzję, która nie jest zaskoczeniem dla rynku walutowego. Złoty nadal pozostaje mocny, ale według Marcina Kiepasa z Adminal Markets, czas umacniania się polskiej waluty powoli dobiega końca.

- Rynek walutowy spokojnie przyjął dzisiejszą decyzję Rady. W zasadzie prawie jej nie zauważył. Po nieco większych przedpołudniowych wahaniach na złotym, teraz niewiele się dzieje. O godzinie 12:28 kurs EUR/PLN testował poziom 4,2557 zł, USD/PLN 3,7505 zł, a CHF/PLN 3,9048 zł. Złoty koryguje wczorajsze osłabienie w relacji do euro i szwajcarskiego franka, jednocześnie drugi kolejny dzień tracąc do dolara - komentuje Marcin Kiepas, analityk walutowy Admiral Markets.

Ekspert dodaje, że nieco więcej emocji na rynku może pojawić się w środę po godzinie 16:00, gdy zostanie opublikowany komunikat po posiedzeniu RPP i rozpocznie się konferencja prasowa. - Wprawdzie nie zakładamy, żeby sam komunikat istotnie różnił się od poprzedniego, ale już na konferencji prasowej mogą paść wyraźnie gołębie stwierdzenia odnośnie kształtowania się polityki monetarnej w przyszłości. To jeszcze nie będzie dostateczny argument, żeby wywołać spekulacje na temat możliwych obniżek stóp procentowych, ale złotemu może to lekko zaszkodzić - twierdzi Kiepas.

Notowania euro, dolara oraz franka szwajcarskiego w stosunku do złotego od połowy stycznia tego roku

Główna stopa procentowa w Polsce, zwana stopą referencyjną, wynosi zatem 1,5 procent. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała koszt kapitału na dotychczasowym poziomie mimo przedłużającej się deflacji. W ubiegły czwartek GUS podał, że w marcu ceny w Polsce spadły o 0,9 procent. Mamy zatem do czynienia z 21. miesiącem deflacji w polskiej gospodarce.
Według analityka ponad 2,5-miesięczny okres umacniania się złotego w stosunku do najważniejszych zagranicznych walut powoli dobiega końca. Ostatnie negatywne informacje z agencji Moody's zaczęły wyhamowywać ten trend.

d3o5kl8

- Nowego paliwa do dalszego umocnienia złotego brakuje, a na horyzoncie zaczynają pojawiać się pierwsze czarne chmury (np. prawdopodobna w maju obniżka ratingu Polski przez agencję Moody's). Dlatego rynek jest blisko momentu zwrotnego. Inwestorzy coraz chętniej będą wykorzystywać niższe kursy walut do ich kupna - tłumaczy ekspert Admiral Markets.

d3o5kl8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o5kl8