Trwa ładowanie...
d31i2x1

Dezynfekcja dronem. Urząd testuje nową technologię

Publiczna ławka zdezynfekowana przy pomocy zdalnie sterowanego drona - taką technologię testują urzędnicy w Katowicach. Docelowo proces ma być w pełni automatyczny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dron Heracles, wykorzystany do zdezynfekowania ławki.
Dron Heracles, wykorzystany do zdezynfekowania ławki.
d31i2x1

Bezzałogowy statek powietrzny o dumnej nazwie Heracles V8ASD został zbudowany z myślą o gaszeniu pożarów. Szybciej niż do straży trafi jednak do służb miejskich, bo we wtorek celująco zaliczył misję bojową. Była nią dezynfekcja ławki.

- Ze względu na pandemię koronawirusa, w porozumieniu z Metropolią i miastem Katowice, dzisiaj postanowiliśmy wykorzystać tę maszynę do celów dezynfekcji - wyjaśnił główny konstruktor i współwłaściciel firmy Spartaqs Sławomir Huczała.

W czasie operacji Heracles miał na pokładzie 12 litrów płynu do dezynfekcji. Operacja trwała kilkanaście minut.

d31i2x1

Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

- Podczas dzisiejszego oprysku dronoid był sterowany przez operatora, ponieważ usługa cały czas jest testowana. Chcieliśmy poznać zarówno specyfikę terenu, jak i samego oprysku. Natomiast kiedy w pełni zakończymy ten projekt, dronem będzie sterował komputer. Urządzenie w sposób skomputeryzowany będzie wylatywać z samochodu i opryskiwać teren - powiedział Sławomir Huczała.

Testowy lot zorganizowały władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli (GZM), w porozumieniu z władzami Katowic oraz producentem dronów.

Wtorkowy lot to jeden z elementów projektu "Drony nad metropolią", który ma wprowadzić do miasta bezzałogowe pojazdy (nie tylko latające), wykonujące prace porządkowe.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d31i2x1

Podziel się opinią

Share
d31i2x1
d31i2x1