Trwa ładowanie...

Dla kobiet w pracy najważniejsza dobra atmosfera, dla mężczyzn zarobki

Dla kobiet najważniejsza w pracy jest świetna atmosfera, a dla mężczyzn wynagrodzenie - wynika z badania firmy Grafton Recruitment Polska. Najbardziej zadowoleni ze swojej pracy są pracownicy sektora IT& Telekomunikacja, a najmniej marketingowcy.

Dla kobiet w pracy najważniejsza dobra atmosfera, dla mężczyzn zarobkiŹródło: Fotolia, fot: Kzenon
d2idbqj
d2idbqj

Z badania "I Love my Job" wynika, że 76 proc. ankietowanych jest zadowolonych ze swojej pracy. Przeciwnego zdania jest 24 proc. Najbardziej zadowolone są kobiety - zadeklarowało to 83 proc. badanych; przede wszystkim wynika to z dobrej atmosfery. Dla mężczyzn (71 proc.) najważniejsze są wysokie zarobki.

- Wynik to efekt widocznego ożywienia na rynku pracy i deklaracji pracodawców co do zwiększania zatrudnienia, a co za tym idzie - awansów i podwyżek wynagrodzeń. O ile w poprzednich edycjach badania dla pracowników największe znaczenie miało wynagrodzenie, tak w roku 2014 głównym czynnikiem wpływającym na satysfakcję z wykonywanej pracy jest jej odpowiedni wybór - powiedział marketing manager firmy Iwo Paliszewski.

Z kolei najczęstszym czynnikiem wpływającym na niezadowolenie jest wykonywanie monotonnych, powtarzalnych zadań i takiej pracy, która nie gwarantuje rozwoju, co na coraz bardziej konkurencyjnym rynku może oznaczać kłopoty z jej znalezieniem w przyszłości. - Wciąż bowiem mamy do czynienia z rynkiem pracodawcy, gdzie o jedno stanowisko ubiega się kilku kandydatów - dodał Paliszewski.

W podziale na branże, najbardziej zadowoleni ze swojej pracy są pracownicy sektora IT & Telekomunikacja (82 proc.). Eksperci wskazują, że do specjalistów tego sektora rekruterzy sami dzwonią z ofertami pracy. Wiąże się to z wysokimi wynagrodzeniami, a także pewną przyszłością.

d2idbqj

Na drugim miejscu w rankingu znaleźli się pracownicy sektora farmacji - dla 80 proc. z nich praca jest powodem zadowolenia. Analitycy wskazują, że liczba ogłoszeń o pracę w tym sektorze wzrosła o 30 proc. w porównaniu do roku 2012. Ci pracownicy to przede wszystkim specjaliści, wśród nich przedstawiciele medyczni i pracownicy dużych korporacji w działach np. badań i rozwoju. Na kolejnym miejscu znalazła się branża sportowa i turystyczna - 79 proc. ankietowanych pracowników zadeklarowało zadowolenie z pracy.

Najmniej usatysfakcjonowani są z kolei prawnicy (50 proc.) i marketingowcy (49 proc.).

42 proc. praktykantów narzeka zaś na niskie wynagrodzenie, brak umowy, brak przeszkolenia i zostawanie po godzinach. Najbardziej zadowoleni są ludzie na stanowiskach kierowniczych (78 proc.) i dyrektorskich. Co ciekawe, najwięcej zadowolonych dyrektorów było w grupie firm zatrudniających 50-250 osób, gdzie osiągnięcie tak wysokiego stanowiska oznacza pokonanie kilku szczebli kariery, lecz wciąż pozostawia bliski kontakt z pracownikami.

Najbardziej usatysfakcjonowani są też pracownicy mikroprzedsiębiorstw (85 proc.) zatrudniających poniżej 10 osób - ze względu na dobrą atmosferę panującą w zespole, bliskie relacje, a często także mniejsze odległości, jakie muszą pokonać w drodze do pracy. Mniej zadowoleni są pracownicy dużych (powyżej 250 pracowników, 81 proc.), średnich (50-250 pracowników, 68 proc.) i małych firm (10-50 pracowników; 71 proc.).

Grafton Recruitment to międzynarodowa firma rekrutacyjna, założona w 1982 r. w Irlandii. W Polsce obecna jest od 1997 r. Firma specjalizuje się w rekrutacjach stałych i tymczasowych na stanowiska specjalistyczne i wyższego szczebla we wszystkich sektorach gospodarki.

Badanie "I Love my Job" zostało przeprowadzone na grupie 1,3 tys. osób metodą ankiet internetowych w dniach 15-31 stycznia 2014 r.

d2idbqj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2idbqj