Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Nie tylko przez brak pieniędzy
Brak finansowej możliwości kupienia własnego mieszkania jest ważnym, ale nie jedynym powodem wynajmu - wynika z ankiety NBP. Wiele osób wskazuje, że decydujemy się na najem również z powodu wyprowadzki z domu rodzinnego i dlatego, że nie wiemy, gdzie będziemy mieszkać w przyszłości.
W badaniu Narodowego Banku Polskiego (NBP) wzięli udział mieszkańcy 16 miast wojewódzkich. Główne pytanie dotyczyło powodów ich obecnego statusu mieszkaniowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"480 zł co miesiąc". Polacy boją się sezonu grzewczego
Polacy na wynajmie. Oto powody
Największa grupa respondentów (40,3 proc.) zadeklarowała najem jako rozwiązanie wynikające z powodów finansowych, czyli braku środków na zakup lokum. Kolejne najczęściej wskazywane odpowiedzi to wyprowadzka z domu rodzinnego (11,4 proc. wskazań), a także najem z powodu przeprowadzki uzasadnionej pracą (10,5 proc.).
Można zastanawiać się, czy te motywy najmu również nie mają aspektu finansowego - zwłaszcza w przypadku osób, które już dość dawno zmieniły miejsce zamieszkania - stwierdził Andrzej Prajsnar, ekspert portalu GetHome.pl.
Ankietowani wskazali również na inne powody - "zmieniam najmowane mieszkanie na większe, o lepszym standardzie lub w lepszej lokalizacji" (8,8 proc.) oraz "zmieniam najmowane mieszkanie na mniejsze, tańsze w utrzymaniu" (4,9 proc.).
Warto zwrócić uwagę osoby, które zadeklarowały w badaniu NBP, że wynajmują mieszkanie, ponieważ nie wiedzą, gdzie chcą mieszkać i pracować za kilka lat (7,7 proc.). Ekspert ocenił, że chęć zachowania mobilności jest ważna dla niektórych osób, ale nie można jej traktować jako dominującą przyczynę najmu.
Ile kosztuje wynajem mieszkania w Polsce? Coraz więcej
Kilka dni temu NBP opublikował też raport o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2024 r. Na rynku najmu zaobserwowano stabilizację lub nieznaczne zmniejszenie stawek transakcyjnych najmu mkw. mieszkań. Liczba mieszkań oferowanych na wynajem nadal rosła, co było m.in. efektem oddawania do użytku mieszkań kupionych w latach 2020-2023 jako inwestycje pod wynajem.
Średnia cena najmu w Warszawie wyniosła 79,6 zł/mkw. (wzrost o 11,0 proc. rok do roku). Z kolei w grupie sześciu największych polskich miast stawka to 58,6 zł/mkw. (wzrost o 6,2 proc. rok do roku). W pozostałych analizowanych miastach wojewódzkich uśredniony koszt najmu osiągnął poziom 45,1 zł/mkw. (wzrost o 1,0 proc. rok do roku).