Trwa ładowanie...
d2jggp8
ue
29-04-2005 12:35

Do W. Brytanii trafiają wartościowi pracownicy z Europy Wsch.

W rok po rozszerzeniu UE w Wielkiej Brytanii
nie widać "hord pracowników szukających korzyści" socjalnych, są
natomiast raczej "wartościowi pracownicy" - uważa niezależny
serwis internetowy poświęcony Unii Europejskiej, Euobserver.

d2jggp8
d2jggp8

Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja są jedynymi "starymi" krajami UE, które nie wprowadziły okresów przejściowych dla pracowników z Europy Środkowej i Wschodniej.

"Przed przystąpieniem do UE pojawiały się obawy, podsycane przez prasę bulwarową, na temat możliwości napływu obywateli nowych państw członkowskich, zainteresowanych głównie otrzymywaniem pomocy socjalnej" - czytamy na stronie Euobservera. Jednak niepokoje te okazały się bezpodstawne.

Z drugiej strony nastąpił jednak znaczący wzrost liczby pracowników-imigrantów w krajach, które otworzyły swoje rynki pracy. "W Wielkiej Brytanii 7% pracodawców zatrudnia pracowników z nowych krajów UE" - wynika z badań jednej z największych światowych firm pośrednictwa pracy Manpower.

Brytyjskie MSW oszacowało, że 133 tys. osób z ośmiu krajów Europy Wschodniej złożyło w Wielkiej Brytanii podanie o pracę od maja do grudnia 2004 roku.

"To liczba znacznie wyższa niż spodziewał się brytyjski rząd, ale mała w porównaniu z całkowitą liczbą pracowników i dostępnych miejsc pracy w W. Brytanii w ubiegłym roku" - uważa Euobserver i dodaje, że głównym celem imigrujących pracowników był Londyn, gdzie przyjeżdżające osoby znajdowały pracę w hotelach, restauracjach oraz na budowach.

Klaudia Balcerowiak

d2jggp8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jggp8