Trwa ładowanie...

Dobre nastroje na rynkach miedzi i złota

Początek nowego tygodnia na rynkach towarowych odznaczał się przewagą koloru czerwonego. Notowania indeksu CRB spadły o 1,24 proc. do poziomu 221,97 pkt. Mocno przecenione zostały m.in. ropa naftowa, ryż, kawa oraz sok pomarańczowy. Z kolei na plus udało się wyjść notowaniom palladu, srebra, kukurydzy oraz kakao.

Dobre nastroje na rynkach miedzi i złotaŹródło: Fotolia
d152xl4
d152xl4

Wtorek był dniem mieszanych nastrojów na rynkach towarowych. Zobrazował to indeks CRB, który zanotował wczoraj jedynie symboliczną zwyżką, o 0,13 proc. do poziomu 222,25 pkt. Na wyraźnych plusach sesję zakończyły ceny miedzi, gazu ziemnego oraz soi. Notowania ropy naftowej delikatnie spadły, a przecena złota i srebra była wręcz symboliczna.

Cena miedzi przy ważnym poziomie oporu

Wczoraj na uwagę zasługiwała przede wszystkim sytuacja na rynku miedzi. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 1,9 proc., naruszając tym samym ważny techniczny opór w okolicach 2,63-2,64 USD za funt.

Stronie popytowej na tym rynku pomógł ogólny optymizm rynkowy po słowach Janet Yellen przed Komisją Bankową Senatu USA. Szefowa Rezerwy Federalnej dała do zrozumienia, że Fed nie będzie się spieszył z podnoszeniem stóp procentowych. Wprawdzie Yellen nie przedstawiła żadnych konkretów dotyczących terminu ewentualnej podwyżki, jednak ogólnie jej wystąpienie zostało odczytane jako gołębie.

d152xl4

Dzisiaj rano notowania miedzi delikatnie odreagowują wczorajszą zwyżkę, jednak wciąż poruszają się w okolicach poziomu z wtorkowego zakończenia sesji. Jest to rezultat dzisiejszego powrotu Chin na globalny rynek finansowy po tygodniowych obchodach Nowego Roku Księżycowego. Paradoksalnie, powrót ten oznaczał większą aktywność sprzedających na rynku miedzi.

Dobry PMI i obawy o podaż

Jednak dzisiejsza zniżka jest prawdopodobnie przejściowa. Nastroje na rynku miedzi od kilku tygodni wyraźnie się poprawiają, a dzisiaj rano dodatkowo przyczyniły się do tego dane makroekonomiczne z Chin - wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu za luty znalazł się na poziomie 50,1 pkt., podczas gdy mediana prognoz wynosiła 49,5 pkt.

Dodatkowo, warto pamiętać, że na rynku miedzi coraz częściej poruszany jest temat problemów z podażą. W 2014 roku poziom wydobycia miedzi był rozczarowujący - oczekiwano dużej nadwyżki, a tymczasem nie jest wykluczone, że oficjalne dane pokażą deficyt. International Copper Study Group jeszcze nie przedstawiła zbiorczych danych za cały poprzedni rok, jednak dotychczasowe miesięczne dane przemawiają właśnie za tym, że przyniesie on deficyt.

Za taki stan rzeczy odpowiadały zakłócenia w wydobyciu miedzi, wynikające ze strajków i usterek technicznych w niektórych kopalniach tego surowca. Zaburzenia w produkcji mogą mieć miejsce także w tym roku, biorąc pod uwagę napiętą sytuację w niektórych spółkach wydobywczych - spadek cen miedzi w ostatnich miesiącach zmusił bowiem zarządy spółek do przeprowadzenia restrukturyzacji.

Wykres 1. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.

Odbicie cen złota w górę

Środowa sesja rozpoczęła się dobrze na rynku złota. Po wczorajszej kolejnej nieudanej próbie przeforsowania w dół technicznego wsparcia na poziomie 1200 USD za uncję, dzisiaj rano notowania tego kruszcu odbiły w górę.

d152xl4

Dzisiejsza sesja może być początkiem korekty wzrostowej na rynku złota – najbliższymi poziomami oporu są okolice 1219-1220 USD za uncję, a także 1240-1241 USD za uncję. Nastroje na tym rynku są dobre - kupujących wsparły zarówno wczorajsze gołębie słowa Janet Yellen, jak również dzisiejszy powrót Chińczyków na rynki finansowe. Warto jednak pamiętać, że korekta wzrostowa może potrwać krótko, a notowania tego kruszcu mogą wrócić do spadków, gdy tylko przeminie „efekt Chin”.

Wykres 2. Notowania złota – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

d152xl4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d152xl4