Trwa ładowanie...

Dochody Polaków: ponad połowy rodzin nie stać na wakacje

Roczny dochód netto na osobę w polskim gospodarstwie domowym wyniósł przeciętnie 15 875 zł, czyli 1 323 zł na miesiąc – wynika z Europejskiego Badania Warunków Życia przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny. Biorący udział w badaniu przyznali, że takie środki nie pozwalają na realizację wielu potrzeb.

Dochody Polaków: ponad połowy rodzin nie stać na wakacjeŹródło: © Andrzej Wilusz - Fotolia.com
dwlw68e
dwlw68e

Ankietowani wskazali m.in., które potrzeby jest im najtrudniej zrealizować. Aż 60 proc. z nich stwierdziło, że nie jest ich stać na wymianę zużytych mebli. Ponad połowa badanych nie mogła pozwolić sobie na wakacje z rodziną raz w roku.

Na ubrania lepszej jakości nie mogło sobie pozwolić ok. 30 proc. W mniej niż 20 proc. gospodarstw domowych zarobki nie pozwalały na zakup mięsa lub ryb co drugi dzień. Przychody mniej niż 15 proc. badanych nie wystarczały na opłacenie ogrzewania.

W badaniu respondenci mówili o swoich odczuciach i aspiracjach związanych z dochodami i poziomem życia. Co ciekawe: wzrost liczby osób w gospodarstwie domowym nie oznaczał poczucia gorszego zaspokojenia potrzeb. Odsetek badanych, którzy twierdzili, że nie mogą pozwolić sobie na ważne dla nich zakupy, malał wraz ze wzrostem liczby członków gospodarstwa.

dwlw68e

Europejskie Badanie Warunków Życia przeprowadzone w Polsce przez GUS, obejmowało 13 116 gospodarstw domowych. Najliczniejszą grupę stanowiły gospodarstwa dwuosobowe – 4 001, gospodarstwa trzyosobowe – 2 492 oraz czteroosobowe – 2 252.

Patrycja Tryka
Sedlak & Sedlak

dwlw68e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwlw68e