Trwa ładowanie...

Dodatkowe pieniądze na dzieci. Trzeba się pospieszyć z formalnościami

Od 1 stycznia rusza w Polsce nowe świadczenie socjalne dla rodziców z dziećmi. Wnioski będzie można składać od 1 kwietnia, a pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia. Uwaga, na przelew będą jednak mogły liczyć jedynie osoby, które spełnią wymagania do 14 stycznia.

Od nowego roku ruszają nowe świadczenia na dzieci Od nowego roku ruszają nowe świadczenia na dzieci Źródło: EASTNEWS, fot: MONKPRESS
d32pmld
d32pmld

Od nowego roku rusza nowe świadczenie socjalne - 400 zł miesięcznie na dziecko. Wnioski będzie można składać od 1 kwietnia 2022, a pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem za okres od początku roku. Uwaga, wypłatę otrzymają jednak wyłącznie rodzice, którzy spełnią formalności do 14 stycznia.

Inflacja szaleje. 500+ do waloryzacji? Minister odpowiada

Na świadczenie w wysokości 400 złotych miesięcznie mogą liczyć rodzice, którzy nie załapią się na pieniądze wypłacane w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli "1000+ na rok".

Uwaga, trzeba się pospieszyć z formalnościami

Aby otrzymać dofinansowanie, należy złożyć wniosek w ZUS-ie. Będzie to możliwe po 1 kwietnia 2022, jednak część formalności należy załatwić przed 14 stycznia 2022.

d32pmld

Podmioty prowadzące opiekę nad dziećmi do lat 3 są zobligowane do przekazywania co miesiąc w Rejestrze Żłobkowym informacji o dzieciach uczęszczających do placówki. Rodzice muszą jak najszybciej dostarczyć do placówek dane dotyczące dzieci.

Rodzice będą musieli przekazać imię, nazwisko, datę urodzenia oraz PESEL dziecka. Ponadto w rejestrze mają się znaleźć identyczne dane rodziców. Ponadto przekazać należy adres e-mail oraz numer telefonu.

Jeżeli rodzice nie dostarczą ww. danych do 14 stycznia, wówczas wypłata za pierwszy miesiąc roku przepadnie.

Nowe świadczenie na dzieci

Pieniądze nie będą jednak wypłacane do ręki rodziców, a trafią na konta żłobków, klubów dziecięcych lub dziennych opiekunów. Kwota wsparcia to maksymalnie 400 zł. Jeżeli realne koszty ponoszone przez rodziców są niższe, wówczas świadczenie również będzie obniżone.

Jeśli więc opłata rodzica wynosi np. 300 zł miesięcznie, to dofinansowanie również będzie wynosić 300 zł miesięcznie. Pieniądze będą przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego instytucję opieki. To rozwiązanie, które pozwoli rodzicom ograniczyć wydatki związane z pobytem dziecka w żłobku czy w klubie dziecięcym - komentuje ministra Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d32pmld
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32pmld