Trwa ładowanie...
dvxhlz9
09-05-2008 12:04

Dolny Śląsk potrzebuje pracowników

Co trzeci dolnośląski pracodawca chciałby w najbliższym czasie zatrudnić dodatkowych pracowników. W branży budowlanej nawet co drugi.

dvxhlz9
dvxhlz9

Co trzeci dolnośląski pracodawca chciałby w najbliższym czasie zatrudnić dodatkowych pracowników. W branży budowlanej nawet co drugi, pisze "Gazeta Wyborcza". Tyle że nie ma ludzi do wzięcia, a ci, którzy nie wyjechali na Zachód, ostro negocjują płace. - To rynek pracownika - komentują specjaliści.

Z najnowszych badań amerykańskiej firmy Manpower przeprowadzonych w 32 krajach wynika, że aż jedna trzecia firm w Polsce, a 35 proc. na Dolnym Śląsku, deklaruje chęć zatrudnienia w swoich firmach. Dotyczy to aż 52 proc. firm z sektora budowlanego.

Badania firmy Manpower pokazują, że najbardziej poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy fizyczni, kierowcy, pracownicy produkcji i działu obsługi klienta oraz inżynierowie. - A już szczególnie inżynierowie, którzy jednocześnie są handlowcami - mówi gazecie Agnieszka Nowak, kierowniczka regionalna Manpower. - Niedobór pracowników sprawia, że firmy stają się bardziej elastyczne. Kuszą pracowników innymi, pozapłacowymi bonusami, np. darmowymi dojazdami do pracy, kursami językowymi czy opieką medyczną, która staje się już standardem.

Jak podaje wrocławski GUS, w ciągu dwóch lat pensje na Dolnym Śląsku wzrosły o około 20 proc. - średnie wynagrodzenie brutto wynosi ok. 3 tys. zł.
Mimo to we wrocławskich firmach brakuje rąk do pracy. Już teraz wiele miejskich inwestycji realizują firmy spoza regionu, np. najdroższą w Polsce fontannę za ponad 20 mln zł wybuduje firma z Leszna. Z kolei Zarząd Zasobu Komunalnego w Polsce i za wschodnią granicą bezskutecznie szuka firm, które wyremontowałyby zabytkowe kamienice.

Zbigniew Sebastian, prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej, przestrzega: - Jeżeli ludzie chcą więcej pieniędzy za swoją pracę, to koszty przedsiębiorstw rosną. Jeżeli nie towarzyszy temu wzrost wydajności pracy, to rosną ceny i inflacja. A to może zmniejszyć konkurencyjność naszej gospodarki.
Patryk W. Młynek

dvxhlz9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvxhlz9