Trwa ładowanie...
d2ldurf

Zygmunt Solorz-Żak

Najnowsze informacje
3.0
(2 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Radom

d2ldurf
East News
Źródło: East News

Zygmunt Solorz-Żak jest polskim przedsiębiorcą. Znany jest przede wszystkim jako właściciel Cyfrowego Polsatu i prezes jego rady nadzorczej. Solorz-Żak inwestuje także w przemysł energetyczne oraz sport.

Życiorys

Zygmunt Solorz-Żak urodził się 5 sierpnia 1956 roku w Radomiu pod nazwiskiem Zygmunt Józef Krok. Swoje dwa kolejne nazwiska przyjął od pierwszej i drugiej żony. W środowisku znany był także jako Piotr Krok.

Zygmunt Solorz-Żak zakończył naukę z wykształceniem średnim technicznym. W 2013 roku został uhonorowany przez redakcję magazynu „Polish Market” Perłą Honorową Polskiej Gospodarki.

W 2006 roku Solorz-Żak oświadczył, że w 1983 roku podpisał zobowiązanie współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych PRL. Jako agent w aktach pojawił się w 1985 roku pod pseudonimem TW Zeg.

Majątek

Szacuje się, że majątek Zygmunta Solorza-Żaka wynosi 10,01 mld złotych. Składają się na niego akcje spółek z różnych dziedzin gospodarki. Solorz-Żak jest głównym akcjonariuszem i przewodniczącym rady nadzorczej Elektrim S.A., spółki zajmującej się handlem urządzeń z zakresu elektryki i energetyki.

Poza tym Zygmunt Solorz-Żak posiada udziały w firmie Ster, która zarządza informacyjno-rozrywkowym kanałem telewizyjnym Superstacja. Do medialnego imperium Solorza-Żaka należą także udziały w przedsiębiorstwie ATM Grupa. Firma odpowiedzialna jest za produkcję seriali i programów telewizyjnych, realizowanych głównie dla kanału Polsat.

W 2009 roku Zygmunt Solorz-Żak wykupił większość akcji klubu piłkarskiego Śląsk Wrocław.

Jednak najszerzej znaną inwestycją Zygmunta Solorza-Żaka jest Cyfrowy Polsat S.A., spółka zarządzająca platformą satelitarną o tej samej nazwie, która nadaje kanał telewizyjny Polsat oraz wszystkie inne kanały mu pokrewne. Cyfrowy Polsat posiada także udziały firmy Polkomtel, operatora polskiej sieci komórkowej Plus, a także Midas, spółki inwestycyjnej (zwłaszcza w zakresie branży telekomunikacyjnej). Zygmunt Solorz-Żak zarządza również spółką Media Biznes Sp. z o.o. odpowiedzialną za produkcję programów Polsatu.

W 2016 roku Zygmunt Solorz-Żak przekazał swojemu najstarszemu synowi, Tobiasowi, fotel prezesa Cyfrowego Polsatu, a także zarządzanie operacyjne holdingiem.

W 2018 roku Solorz-Żak przejął Netię, poszerzając swoje wpływy na kolejne kanały telekomunikacyjne.

Życie prywatne

Zygmunt Solorz-Żak był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Ilona Solorz, z którą ma syna Tobiasa. Do rozwodu pary doszło w 1991 roku. Następne małżeństwo zawarł z działaczką społeczną, Małgorzatą Żak, założycielką Fundacji Polsat. Z tego związku Zygmunt Solorz-Żak ma dwoje dzieci: córkę Aleksandrę oraz syna Piotra. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 2014 roku.

Ranking najbogatszych Polaków

W rankingu najbogatszych Polaków Zygmunt Solorz-Żak zajmuje od kilku lat drugą lub trzecią pozycję. Jego rywalem na podium pozostaje Michał Sołowow z majątkiem szacowanym na ponad 13 miliardów złotych.

Majątek Zygmunta Solorza-Żaka w 2019 r. zagwarantował mu 2. miejsce w rankingu najbogatszych Polaków. Solorz-Żak wyprzedził więc Dominikę Kulczyk i Sebastiana Kulczyka, którzy zajęli 3. miejsce.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ldurf
d2ldurf
d2ldurf
d2ldurf