Trwa ładowanie...

Doradzał rządowi i brał kasę od koncernów

W drugiej ojczyźnie Polaków, na Wyspach Brytyjskich, wybuchł mały skandal. Do opinii publicznej dotarł fakt, że doradca tamtejszego rządu do spraw zdrowego odżywiania się jest także konsultantem Coca-Coli i Marsa - donosi "Daily Mail".

Doradzał rządowi i brał kasę od koncernówŹródło: Fotolia, fot: focuspocusltd
d1sigqq
d1sigqq

Londyński rząd powołał Naukowy Komitet Doradczy do Spraw Żywienia, przy którym działa panel do spraw ograniczenia spożycia cukru pod przewodnictwem prof. Iana Macdonalda. To jeden z głównych ekspertów ds. zdrowego odżywiania się w Wielkiej Brytanii.

Jednak niedawno okazało się, że ten sam człowiek współpracuje jednocześnie z dwoma koncernami, które słyną z tego, że ich produkty zawierają ogromne ilości cukru. U Coca-Coli doradza w sprawach otyłości i diety, a dla Marsa udziela comiesięcznych porad jako ekspert zarządu. Ujawniono, że na swoje badania na Uniwersytecie Nottingham dostał milion funtów dotacji od firm spożywczych, w tym 300 tys. od Mars.

Na głosy krytyki i poddawanie w wątpliwość jego wiarygodności i obiektywności profesor broni się, że w 2009 r. był już doradcą tych firm, a po dołączeniu do komitetu zrezygnował z udzielania im porad. Jednak w 2012 r. otrzymał zgodę rządu na ponownie objęcie tych stanowisk. Fakty te potwierdził rzecznik Agencji Zdrowia Publicznego. Profesor Macdonald podkreśla, że w jego ocenie dialog z branżą spożywczą jest ważny, a on sam zastrzega, że nigdy nie przekazywał Marsowi i Coca-Coli żadnych informacji z pracy dla rządu.

d1sigqq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sigqq