Trwa ładowanie...
ofe

Dorn: rząd jest przeciwny pomysłom LPR

Prawo i Sprawiedliwość i rząd jako całość
są przeciwne pomysłowi LPR, by przystępowanie do otwartych
funduszy emerytalnych (OFE) stało się dobrowolne - poinformował we
wtorek po posiedzeniu rządu wicepremier Ludwik Dorn.

Share
Dorn: rząd jest przeciwny pomysłom LPR
d1p1fqj

_ PiS i rząd jako całość są przeciw temu dość ekstrawaganckiemu projektowi _ - powiedział Dorn.

W poniedziałek biuro prasowe LPR poinformowało, że klub parlamentarny tej partii chce złożyć w Sejmie projekt ustawy o wprowadzeniu dobrowolności w korzystaniu z OFE. Głównym założeniem projektu jest zniesienie obowiązku ubezpieczeń społecznych w II filarze. Liga proponuje, aby osoby, które nie będą korzystać z OFE, miały zmniejszoną składkę ZUS po stronie pracownika, czyli wchodzącą w skład wynagrodzenia brutto.

d1p1fqj

Dorn przypomniał, że założeniem towarzyszącym wprowadzeniu OFE było stworzenie przymusu uczestniczenia w drugim filarze systemu emerytalnego. Jak wyjaśnił, wiele osób mogłoby nie stworzyć sobie zabezpieczenia na przyszłość, a przecież potem "nie można ich zostawić na pastwę niedostatku, ubóstwa, nędzy i głodu".

Dorn dodał, że "tego typu projekty oznaczają tyle, że mówi się podatnikom, że za ileś lat przyciśniemy wam śrubę podatkową tak, że będziecie płakać krwawymi łzami, bo pomoc socjalna w takim przypadku kosztuje, a można ją uzyskać wyłącznie przez podatki".

W zreformowanym systemie emerytalnym składka emerytalna pracownika trafia w części do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a w części - do OFE, zarządzanych przez prywatne podmioty. Obecnie rząd pracuje nad założeniami ustawy, która ma określić zasady wypłaty emerytur z OFE. Ma ona być gotowa do połowy roku.

d1p1fqj

Podziel się opinią

Share
d1p1fqj
d1p1fqj