Trwa ładowanie...

Dorn zapowiada coroczną waloryzację emerytur

Ustawa o emeryturach pomostowych wejdzie w
życie w styczniu 2008 r. Emerytury i renty będą corocznie
waloryzowane, górnicy zachowają przywileje, ale rząd będzie
ograniczać prawo do wcześniejszych emerytur - zapowiada
wicepremier Ludwik Dorn w wywiadzie udzielonym "Gazecie Prawnej".

Share
Dorn zapowiada coroczną waloryzację emerytur
d35zctw

W pierwszym wywiadzie po powierzeniu mu nadzoru nad ubezpieczeniami społecznymi Dorn zapowiada, że do końca września zostanie uchwalona ustawa o emeryturach pomostowych, a do końca roku - o sposobie wypłaty emerytur z OFE.

Pierwsza, choć nie obejmie górników, powinna zawężać, a nie zachowywać, obecne przywileje. Jak wyjaśnia wicepremier, w dobie starzejącego się społeczeństwa i poprawy warunków życia nie powinno się umożliwiać zbyt wielu osobom korzystania ze specjalnych świadczeń. Nie wytrzymałyby tego budżet, pracodawcy i gospodarka.

d35zctw

Dorn "nie jest entuzjastą" przedłużenia na kolejny rok (czyli do końca 2008 r) dotychczasowych przepisów emerytalnych, umożliwiających przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Byłoby to zbyt kosztowne dla państwa. _ Jestem zdeterminowany _ - powiedział - aby ustawa o emeryturach pomostowych obowiązywała od 1 stycznia 2008 r. Ustawa ma wejść w życie, nawet gdy nie będzie na to przygotowany ZUS. _ To będzie mniej kosztowne, niż odwlekanie tej decyzji _ - przekonuje rozmówca "Gazety Prawnej".

Wicepremier zapewnia, że od 2008 roku wróci coroczna waloryzacja emerytur i rent dla 10 mln osób. Ma uwzględniać inflację i 20% wzrostu płac. Rząd chce też, aby OFE pobierały niższe prowizje od składek. (PAP)

d35zctw

Podziel się opinią

Share
d35zctw
d35zctw