Trwa ładowanie...
d1x0k2m

Drożyzna na bazarach. Jabłka i ziemniaki droższe, niż rok temu

Tegoroczne ceny jabłek i ziemniaków są znacznie wyższe, niż w zeszłym roku. Za kilogram krajowych jabłek trzeba zapłacić średnio o złotówkę więcej. Spadają za to ceny pietruszki, która była w tym roku rekordowo droga.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tegoroczne ceny jabłek i ziemniaków są znacznie wyższe, niż w zeszłym roku.
Tegoroczne ceny jabłek i ziemniaków są znacznie wyższe, niż w zeszłym roku. (123RF)
d1x0k2m

W połowie września 2018 roku kilogram polskich jabłek kosztował w hurcie od złotówki do 1,50 zł za kilogram, w zależności od odmiany.

Tegoroczne ceny zaczynają się od 2 złotych i w przypadku niektórych odmian przekraczają 3 złote za kilogram.

Wysokie ceny jabłek to wynik strat, jakie spowodowały w sadach wiosenne przymrozki. W przypadku niektórych plantacji sadownicy stracili nawet 50 proc. owoców.

d1x0k2m

Obejrzyj: Totalizator Sportowy inwestuje w technologie. Wygrałeś? Nagrodę dostaniesz bezpośrednio na kartę

Wysokie są też ceny ziemniaków. W hurcie, za kilogram trzeba zapłacić ok. 1,50. Zeszłoroczne ceny zaczynały się od 70 groszy i rzadko przekraczały złotówkę.

Niska podaż, a tym samym wysokie ceny ziemniaków, to przede wszystkim wynik strat, jakie spowodowała tegoroczna susza. Od kilku lat spada też liczba gospodarstw, które specjalizują się w uprawie ziemniaków.

d1x0k2m

Choć część warzyw drożeje, w połowie września znacząco spadły ceny pietruszki, które w tym roku osiągały rekordowy poziom ponad 20 złotych za kilogram.

Obecnie, cena hurtowa kilograma pietruszki to 2,50. O ponad złotówkę mniej, niż w zeszłym roku.

- Rolnicy zachęceni bardzo wysokimi cenami pietruszki w ubiegłym sezonie znacząco zwiększyli areał uprawy i ponieśli wysokie koszty nawadniania i uprawy gleby dla tego "chimerycznego" warzywa - mówił w rozmowie z PAP Maciej Kmera z giełdy Bronisze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1x0k2m

Podziel się opinią

Share
d1x0k2m
d1x0k2m