Trwa ładowanie...

Drożyzna w Polsce. Za jabłka zapłacisz fortunę

Ceny za jabłka wzrosły nawet czterokrotnie w ciągu roku - informują analitycy mBanku. Polacy muszą przyzwyczaić się do cen tych owoców w granicach 6 złotych. Jednak niektóre odmiany jabłek już przebiły granicę 10 złotych za kilogram.

Drożyzna. Ceny jabłek za kilogram są najwyższe od 20 lat.Drożyzna. Ceny jabłek za kilogram są najwyższe od 20 lat.Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d3ox66y
d3ox66y

Ceny jabłek zatrważają, o czym informujecie nas za sprawą platformy #dziejesię. Przed kilkoma dniami w WP Finanse informowaliśmy o historii pana Marka, który w jednym z warszawskich dyskontów odkrył, że ceny niektórych odmian kosztują nawet 12,99 zł/kg.

- Zaniemówiłem. Poszedłem sprawdzić, ile kosztują owoce cytrusowe. I okazało się, że na przykład pomarańcze są zdecydowanie tańsze, kosztują 5,82 za kilogram - opowiada nam o swojej wizycie w sklepie.

Widziałeś drożyznę w sklepie? Zostawiłeś fortunę na wakacjach? Opisz nam swoją historię na dziejesie.wp.pl

Jego spostrzeżenia potwierdzają analitycy mBanku, którzy na Twitterze wskazują, że w ciągu roku ceny jabłek poszybowały do niespotykanych od dawna wysokości. W 12 miesięcy ceny niektórych odmian tych owoców wzrosły nawet czterokrotnie.

d3ox66y

Ale drożyzna nie jest wyłącznie domeną sklepów wielkopowierzchniowych. Również pośrednicy muszą płacić za jabłka niezwykle dużo. Na rynku w Broniszach poszczególne odmiany kosztują od 5 do nawet 11 złotych za kilogram. Dla porównania - banany kosztują tam maksymalnie 5,10 złotych, a pomarańcze - 6,50 złotych. Tańsze od jabłek są również morele czy granaty.

Zobacz też: Żywność drożeje. Ekspert: nie mam dobrych wieści

Żywność drożeje. Ekspert: nie mam dobrych wieści

Skąd takie ceny? Eksperci mBank Research wskazują na cztery kwestie: słabe zbiory, niskie zapasy, brak pracowników sezonowych oraz przymrozki.

d3ox66y

Opłakane zbiory i niskie temperatury to efekt przede wszystkim zimnych maja i czerwca. Natomiast niedobór pracowników sezonowych wiąże się z pandemią koronawirusa, która powstrzymała napływ rąk do pracy zza wschodniej granicy.

Natomiast na niskie zapasy wpływ miało kilka czynników. W rozmowie z WP Finanse Przemysław Błądek, dyrektor handlowy firmy Appolonia, tłumaczy, że to wina niskich zbiorów na wiosnę oraz... koronawirusa.

d3ox66y

- Ze względu na epidemię koronawirusa spadła sprzedaż cytrusów, a znacznie wzrosła sprzedaż jabłek - wyjaśnia nasz rozmówca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ox66y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ox66y