Trwa ładowanie...

Duda: ok. miliona osób za referendum nt. wieku emerytalnego

Pod wnioskiem ws. referendum nt. wieku emerytalnego podpisało się już ok. miliona osób - poinformował we wtorek w Białymstoku przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Związek zbiera podpisy pod wnioskiem od połowy grudnia 2011 r.

Share
Duda: ok. miliona osób za referendum nt. wieku emerytalnego
Fot: Przemysław Jach/wp.pl
d3al18g

- Ta inicjatywa przeszła nasze najśmielsze oczekiwania - dodał. Sprawa referendum jest jednym z kluczowych tematów obrad Komisji Krajowej "Solidarności" w Białymstoku.

Pod wnioskiem w tej sprawie podpisało się już około 1 mln osób, podpisów przybywa, trwa ich weryfikacja - poinformował Duda na konferencji prasowej w Białymstoku w trakcie obrad Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

d3al18g

Związek zaczął zbierać podpisy pod referendum po expose premiera Donalda Tuska, w którym zapowiedział stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego do 67 lat. Solidarność wspierają w zbiórce także inne organizacje, ile podpisów zebrały, jeszcze nie wiadomo.

Duda powiedział, że Komisja Krajowa zdecydowała we wtorek, że podpisy będą zbierane do 5 lutego br., ale wiele wskazuje na to, że zbiórka będzie kontynuowana także po tym terminie. Duda podkreślił, że związkowcom zależy na tym, by wniosek o referendum był gotowy równolegle z początkiem konsultacji społecznych w Sejmie nad rządowym projektem ustawy podnoszącej wiek emerytalny.

Przewodniczący Solidarności argumentował, że sprawa podniesienia wieku emerytalnego dotyczy każdego, a związkowi zależy na tym, by podpisów zebrać jak najwięcej. Minimum jakie trzeba zebrać, by rozpocząć procedurę ustanowienia takiego referendum to 500 tys. podpisów.

NSZZ "Solidarność" chce przeprowadzenia szerokiej debaty społecznej ws. wieku emerytalnego. Związek zarzuca rządowi brak prowadzenia "rzeczywistego" dialogu. - Każdy z nas ma jedno życie i powinien o tym decydować, jak długo mamy pracować, a my nie chcemy, aby o tym decydował pan premier Tusk, albo pan minister Rostowski, albo Platforma Obywatelska - mówił Duda. Duda zarzucał premierowi, że "oszukał" społeczeństwo, bo przed wyborami mówił, żeby zagłosować na PO, gdyż nie będzie żadnych zmian, a zmiany ogłosił dopiero po wyborach.

d3al18g

- To nie jest tak, że rząd Platformy i pan premier ma patent na mądrość. My chcemy w sprawie rozpocząć szeroką debatę - mówił Duda.

Związkowcy proponują, aby Polacy odpowiadali w referendum na pytanie: Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?

Akcję promują ulotki i plakaty, na których znajdują się informacje, gdzie można składać podpisy z poparciem wniosku, a także emerytalne propozycje Solidarności.

Duda mówił we wtorek, że zamiast podnosić wiek emerytalny, Polska powinna na początek np. zająć się tzw. umowami śmieciowymi (umowy zlecenia, samozatrudnienia, umowy o dzieło), których poziom w Polsce - według Komisji Europejskiej - sięga 27 proc., podczas gdy standard w UE to 12 proc. - A wtedy też się nam w jakimś stopniu rozwiąże problem deficytu w systemie emerytalnym. Bo jeżeli ponad 3 mln Polaków pracuje inaczej niż na umowę o pracę i płaci inaczej składki (...), to ten system emerytalny zawsze będzie dziurawy. Bo pracownicy, którzy pracują na umowę o pracę nie utrzymają sami tego systemu - mówił Duda.

d3al18g

Dodał, że "rząd Tuska chce opóźnić świadczenia, a tak naprawdę chce, żeby Polak nigdy nie przeszedł na emeryturę". - Niech powie on wyraźnie: Polacy macie pracować aż do śmierci, bo taki jest nasz system niewydolny. Na ten temat chcemy szerokiej debaty - powiedział Piotr Duda.

Obrady Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zakończą się w środę w Suchowoli (Podlaskie) uroczystością wręczenia matce błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki - Mariannie Popiełuszko - tytułu "Człowieka Roku 2011 Tygodnika Solidarność".

d3al18g

Podziel się opinią

Share
d3al18g
d3al18g