Dużo gazu w Łebieniu
Firma 3Legs Resources, która zajmuje się poszukiwaniami niekonwencjonalnego gazu w Polsce podała w środę, że ostatnie wyniki testów w poszukiwaniu gazu łupkowego na odwiercie w pobliżu Łebienia na Pomorzu są znacznie lepsze, niż badania przeprowadzone w 2011 r.
Firma poinformowała, że na przełomie października i listopada br. przeprowadziła testy odwiertu poziomego na swojej koncesji w pobliżu Łebienia na Pomorzu. Tym razem stwierdzona ilość gazu, w porównaniu do testów przeprowadzonych w 2011 r., okazała się większa. Od 29 października przez 8 dni otwór dostarczał 560-780 milionów stóp sześciennych gazu dziennie (rok wcześniej podczas testów 450-520 milionów stóp sześciennych dziennie).
Firma podała też, że do 6 listopada po szczelinowania hydraulicznym 26 proc. wykorzystanej do tego procesu wody z chemikaliami zostało odzyskane.
3Legs Resources zamierza przeprowadzić dalsze testy odwiertu. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z większej wydajności odwiertu w porównaniu z 2011 rokiem. Będziemy nadal prowadzić testy odwiertu i w późniejszym czasie poinformujemy o ich wynikach - poinformował cytowany w komunikacie dyrektor wykonawczy 3Legs Resources Kamlesh Parmar.
W czerwcu 2011 r. firma 3Legs Resources przeprowadziła w okolicach Łebienia odwiert poziomy w poszukiwaniu gazu łupkowego i odnalazła surowiec. Był to pierwszy odwiert poziomy w poszukiwaniu gazu łupkowego w Polsce.
Poziomy odwiert liczy ok. 1 tys. metrów i został wydrążony z tej samej lokalizacji, co wcześniejszy testowy odwiert pionowy (liczący 4 tys. 80 metrów). Firma poinformowała również wtedy, że stwierdzono wysokie nasycenie gazu w tej lokalizacji.
Firma 3Legs Resources jest inwestorem na 6 koncesjach w Polsce. Została założona w 2007 r., zajmuje się poszukiwaniami niekonwencjonalnych pokładów gazu i ropy naftowej.
W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie (jego wynik okazał się jednak negatywny). Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.