Dwa razy mniej kobiet prowadzących firmy niż mężczyzn

Kobiet, które prowadzą firmy, jest dwa razy mniej niż mężczyzn. Rzadziej decydują się one na prowadzenie biznesu, ponieważ nie mają funduszy na start - wynika z badań Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Dwa razy mniej kobiet prowadzących firmy niż mężczyzn
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

15.12.2010 | aktual.: 15.12.2010 11:08

Urząd w ramach projektu Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji przeprowadził badania, którymi objęto osoby decydujące się na rozpoczęcie działalności gospodarczej z pomocą środków oferowanych przez powiatowe urzędy pracy. Okazało się, że kobiet, które prowadzą firmy, jest dwa razy mniej niż mężczyzn. Niewykluczone, że gdyby nie istniały dotacje na podjęcie działalności gospodarczej, byłoby ich jeszcze mniej.

Z badań wynika, że tylko 1/3 kobiet byłaby na tyle zdeterminowana, że uruchomiłaby firmę nawet bez wsparcia urzędów. Proporcje w grupie mężczyzn są odwrotne: większość zdecydowałaby się na rozpoczęcie działalności, nawet gdyby nie otrzymała na to środków.

Kobiety rzadziej decydują się na prowadzenie własnej firmy, ponieważ nie mają funduszy na start. Jeśli wkład własny w postaci pieniędzy jest warunkiem otrzymania dotacji, to kobiety wnoszą zwykle dużo mniejszą sumę niż mężczyźni.

W porównaniu do mężczyzn, kobiety bardziej negatywnie oceniają ilość i stopień skomplikowania dokumentów towarzyszących aplikowaniu o publiczne pieniądze. Z drugiej strony są cierpliwsze jeśli chodzi o czas oczekiwania na przyznanie środków. Chętniej też uczestniczą w spotkaniach i szkoleniach na temat zakładania i prowadzenia firmy.

Kolejną różnicą jest profil podejmowanej działalności. Mężczyźni najczęściej decydują się na branżę budowlano-remontową, podczas gdy kobiety na sprzedaż, usługi restauracyjno-hotelowe oraz działalność związaną z wysokospecjalistycznymi usługami prawniczymi i księgowymi.

Uruchamiając nowe firmy, mężczyźni dysponują przede wszystkim narzędziami, podczas gdy kobiety jako niepieniężny wkład własny podają najczęściej lokal, w którym będzie prowadzona działalność. Często jest to własne mieszkanie.

Kobiety sięgające po pieniądze na prowadzenie działalności gospodarczej to uśredniając 38-latki (średnia wieku mężczyzn ubiegających się o środki na własną firmę to 35 lat), z wyższym lub średnim zawodowym wykształceniem, mieszkające w miastach.

W Małopolsce w tym roku przyznano 5,5 tys. dotacji dla osób bezrobotnych. Maksymalna kwota pomocy z powiatowego urzędu pracy wynosiła - w zależności od powiatu - od 14 do 18,5 tys. zł.

Według badania, choć nie każdego takie kwoty zadowalają, na ogół są wystarczające, by zacząć pracować na własny rachunek.

Źródło artykułu:PAP
przedsiębiorcykobietyprzedsiębiorczość
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)