Trwa ładowanie...

Dwa razy więcej dla dyplomowanego menedżera

Kierownicy, którzy mogą się pochwalić dyplomem MBA zarabiają
dwukrotnie więcej niż menedżerowie bez takich studiów

Dwa razy więcej dla dyplomowanego menedżeraŹródło: Thinkstock
d1uteey
d1uteey

Kierownicy, którzy mogą się pochwalić dyplomem MBA zarabiają dwukrotnie więcej niż menedżerowie bez takich studiów - informuje "Puls Biznesu".

Jak wynika z "Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2012" firmy Sedlak&Sedlak, mediana wynagrodzeń absolwentów MBA to 16 tys. zł, a pozostałych prawie 7,4 tys. zł brutto (z uwzględnieniem wszystkich dodatków pieniężnych).

W firmach prywatnych kierownicy po MBA zarabiają 17 tys. zł, a w państwowych - 12 tys. Natomiast ich koledzy bez tych studiów odpowiednio: 8 i niecałe 6,3 tys. zł.

Najlepiej opłacani są menedżerowie po naukach ekonomicznych i technicznych. W obu przypadkach mediana absolwentów MBA wyniosła 17 tys. zł, a bez tego dyplomu odpowiednio: 8 i niecałe 7,8 tys. zł.

Z kolei kierownik po naukach ścisłych jeśli ma MBA zarabia 15 tys. zł i 7,2 tys. bez tych studiów. Najniżej wycenia się humanistów, ze studiami MBA otrzymują 14,2 tys. zł a bez 6,5 tys. zł.

d1uteey

Po MBA zarobki dużo większe

Master of Business Administration to tytuł, jaki uzyskują absolwenci studiów MBA po 2-4 semestrach nauki. Studia te są skierowane do osób chcących w kompleksowy i profesjonalny sposób zarządzać przedsiębiorstwem. Klasyczny kurs MBA obejmuje zagadnienia rachunkowości menedżerskiej, zarządzania finansami w przedsiębiorstwie, statystyki, zarządzania logistycznego, zarządzania strategicznego, marketingu i ekonomii - podstawowe standardy wyznaczyła organizacja EQUAL, która zajmuje się przyznawaniem akredytacji oraz oceną programów MBA.

Wyniki badań potwierdzają, że blisko 100 proc. absolwentów studiów MBA znajduje zatrudnienie na bardzo wysokim stanowisku w nowej firmie lub awansuje w starej. Dodatkowo mogą oni liczyć na wzrost zarobków o 130-150 proc. względem dotychczasowej pensji. Pracodawcy rozumieją, jaką wartość ma dla nich menedżer z ukończonym kursem MBA, dlatego czasem stawiają taki wymóg już na etapie rekrutacji. Inne firmy nie oczekują od kandydatów posiadania dyplomu MBA, ale inwestują w najlepszych pracowników i same wysyłają ich na takie studia.

d1uteey

Pensja a wykształcenie

Posiadanie dyplomu magistra daje małe prawdopodobieństwo, że pracodawca zaproponuje pensję niższą od tysiąca zł - wynika z badań, które przeprowadzał portal wynagrodzenia.pl. Okazuje się, że taką zapłatę otrzymał zaledwie co 20 absolwent szkoły wyższej. Z drugiej strony tylko 5 proc. magistrów może liczyć na zarobki powyżej 10 tys. zł. Zarobki większości polskich magistrów (ponad 55 proc.) mieszczą się w przedziale od tysiąca do 3 tys. zł. Za to co piąty pracownik z ukończonymi studiami wyższym zarabia już przynajmniej 4 500 zł.

Ze statystyk wynika również, że pensje magistrów są przeciętnie o 550 zł wyższe od płac osób z wykształceniem niepełnym wyższym lub z tytułem licencjata. W porównaniu do absolwentów szkół średnich, magistrowie zarabiają już o 700 zł więcej. Opłaca się również zdobywać dodatkowe umiejętności i wiedzę na studiach podyplomowych. Takie wykształcenie zwiększa zarobki przeciętnie o 200 zł w porównaniu ze "zwykłymi" absolwentami szkół wyższych.

Na największe pieniądze mogą jednak liczyć absolwenci ekskluzywnych studiów MBA. Takie studia to wydatek rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy rocznie, ale jest to opłacalna inwestycja. Dzięki takiemu dyplomowi zarabia się przeciętnie trzy i pół razy więcej od magistra i prawie 5 razy więcej od absolwenta szkoły średniej. 25 proc. osób z ukończonymi studiami MBA zarabia więcej niż 14 tys. zł.

ES, Krzysztof Winnicki, AS

d1uteey
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uteey