Dynamika produkcji spada. Rosną za to koszty
Dane o produkcji przemysłowej rozczarowały. W lutym produkcja spadła w porównaniu do poprzedniego roku o 1,2 proc. Nieco pojawiła się sytuacja w ujęciu miesiąc do miesiąca. Tu poprawa o 0,4 proc. - podał w poniedziałek GUS.
Odczyt produkcji przemysłowej za luty był znacznie niższy od oczekiwań rynku, dane wpisują się w scenariusz spadku PKB w ujęciu rocznym w I kw. 2023 r. - oceniają ekonomiści. W kolejnych miesiącach produkcja może utrzymywać się na równie niskich poziomach.
Produkcja przemysłowa w lutym 2023 r. spadła o 1,2 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji o 1,1 proc. rdr i wzrostu o 1,8 proc. miesiąc do miesiąca.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w lutym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,0 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu 2022 r. i o 0,9 proc. wyższym w porównaniu ze styczniem 2023 r.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Spore rozczarowanie w produkcji przemysłowej, mamy spadek o 1,2 proc. w ujęciu rdr, zakładaliśmy minimalny wzrost, nasza prognoza i tak była jedną z niższych. Jesteśmy w takim momencie cyklu przemysłowego, że wchodzimy w okres niskich odczytów i to akurat nie jest jakimś wielkim zaskoczeniem" - twierdziła Urszula Kryńska, analityk PKO BP.
Jak zauważą Polski Instytut Ekonomiczny, osłabienie przemysłu w Polsce jest umiarkowane na tle Grupy Wyszehradzkiej. "Już w styczniu Czechy i Węgry zanotowały niewielkie spadki produkcji, podczas gdy na Słowacji obserwujemy załamanie" - czytamy.
Analitycy PIE prognozują, że marzec przyniesie dołek spowolnienia – w II kwartale wzrost powinien lekko przyśpieszać. "Wyniki prawdopodobnie wciąż będą jednak słabe. Mankamentem jest słaby popyt w kraju – wielkość nowych zamówień jest dużo niższa niż przed rokiem".
Spadki w 19 działach
Według wstępnych danych spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 19 działach z 34. Spadki miały miejsce m.in.: w produkcji metali – o 23,8 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 20,2 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 15,2 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 11,8 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 11,7 proc., mebli – o 8,5 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 8,4 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 4,7 proc.
Z kolei wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lutym wystąpił w 13 działach, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 24,5 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 15,0 proc., maszyn i urządzeń – o 11,1 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 7,3 proc., w produkcji artykułów spożywczych – o 3,0 proc.
Ceny rosną
Ceny produkcji przemysłowej w lutym 2023 r. wzrosły o 18,4 proc. w ujęciu rocznym, w ujęciu miesięcznym spadły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w lutym wzrosły o 17,8 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,4 proc.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.