Trwa ładowanie...
żywność
13-03-2009 11:56

Działo się niewiele

Rynek przetwórstwa owocowo-warzywnego jest stabilny i nowoczesny. Przedsiębiorstwa zainwestowały miliony euro w rozwój zakładów. Niestety, wciąż brakuje strategii dla tego sektora oraz jego konsolidacji.

Działo się niewieleŹródło: Rynek Spożywczy
d2zz2m6
d2zz2m6

Rynek przetwórstwa owocowo-warzywnego jest stabilny i nowoczesny. Przedsiębiorstwa zainwestowały miliony euro w rozwój zakładów. Niestety, wciąż brakuje strategii dla tego sektora oraz jego konsolidacji.

Według przedstawicieli branży, w nadchodzącym roku nie powinniśmy jednak spodziewać się znaczących zmian na tym rynku.

_ Wiadomo, że jak jest recesja i przedsiębiorstwa tanieją, to można się spodziewać przejęć i zapewne one nastąpią, ale nie można jednoznacznie powiedzieć, których firm to będzie dotyczyć. Jeżeli chodzi o dalszą perspektywę, to nie jest wykluczone, że przedsiębiorstwa będą łączyć się w grupy, ale nie sądzę, żeby doszło do dużej koncentracji, ponieważ rynek przetworów owocowo-warzywnych jest już bardzo uregulowany i firmy, które na nim działają, mają stabilną pozycję _- mówi Robert Kowalkowski, prezes firmy Lubawa - Przetwórni Owoców i Warzyw.

Sukces na zimno

Na pewno jednym z najważniejszych wydarzeń dotyczących konsolidacji i fuzji w ubiegłym roku na rynku przetwórców warzyw i owoców było rozpoczęcie przejęcia przez Agros Novą firm Kotlin i Elbro od koncernu Orkla Brand International, który podjął decyzję o wycofaniu się z inwestycji w Polsce. Dla Roberta Niewiadomskiego, prezesa zarządu Agros Nova, przejęcie Kotlina i Elbro jest milowym krokiem w urzeczywistnianiu przyjętej strategii rozwoju zarządzanej przez niego spółki. Obydwie firmy zatrudniają 218 osób, a ich przychody w 2007 r. wyniosły ok. 114 mln zł.

d2zz2m6

_ Korzyści z przejęcia Kotlina i Elbro rozpatrujemy w kilku obszarach. Istotne znaczenie ma oczywiście uzupełnienie naszej oferty przez nowe marki i produkty w segmentach i kategoriach, w których dziś rywalizujemy, oraz zwiększenie naszych udziałów na tych rynkach. Jednak, w mojej ocenie, jednym z najważniejszych zysków z tej transakcji będzie uzyskana synergia w obszarze zakupów, logistyki i produkcji, która pozwoli zwiększyć efektywność naszych działań _ - mówi Rober Niewiadomski.
_ Dodatkowo przejęcie firmy i marki Elbro szczególnie wzmocni naszą pozycję w nowym dla nas obszarze - gotowych produktów mrożonych, w którym właśnie zadebiutowaliśmy z marką Łowicz. Elbro jest dziś trzecią marką w Polsce, jeśli chodzi o mrożone dania na bazie mąki. Doskonale poszerzy więc naszą ofertę produktową, zapewniając nam już na początku miejsce w pierwszej trójce producentów _- dodaje prezes Agros Novej.

Fuzja ma wzbogacić też kontakty firmy i know-how w zakresie dystrybucji w kanale sprzedaży. - Synergia, know-how i mocniejsza pozycja w ważnych dla nas segmentach rynkowych (kechupy, koncentraty, produkty dżemowe, mrożone dania mączne) będą miały szczególne znaczenie w trudnych czasach spowolnienia gospodarczego, które nadchodzi. Producent o tak szerokim portfolio jak Agros Nova oraz przychodach, które po przejęciu przekroczą 1 mld zł obrotu, jest liczącym się partnerem dla największych przedsiębiorstw handlowych i może się rozwijać nawet przy gorszej koniunkturze.
W zmienionych warunkach ekonomicznych szukamy nowych szans na rozwój spółki - podkreśla prezes Niewiadomski.

Koncentracja na rynku soków?

Kolejną firmą, która 2008 rok może zaliczyć od udanych, jest Maspex. Producent soków zakończył w roku ubiegłym budowę kompleksu produkcyjno-logistycznego w Rumunii. Inwestycja pochłonęła prawie 30 mln euro, ale dzięki niej firma umocniła swoją pozycję w Europie Środkowej.

W ostatnich dwóch latach Maspex świadomie rezygnował z przejęć, ponieważ według prezesa firmy oferty, które otrzymywali, były przeszacowane. W obecnej sytuacji Krzysztof Pawiński nie wyklucza takiej możliwości.
_ Monitorujemy rynek i sprawdzamy różne możliwości rozwoju naszej działalności zarówno w Polsce, jak i za granicą. Interesują nas firmy o profilu zbliżonym do naszego - producenci artykułów spożywczych trwałych, mających długi termin przydatności i podobny do naszego system dystrybucji _- mówi Krzysztof Pawiński. _ Nasze poszukiwania są zawsze tak samo intensywne, bez względu na sytuację rynkową, od dziesięciu lat. Przyglądamy się wszystkim pojawiającym się ofertom, które potencjalnie są dla nas interesujące. _

d2zz2m6

Pewnych ruchów konsolidacyjnych spodziewa się również Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków.
_ Ubiegły rok był bardzo trudny zarówno dla przetwórców, jak i producentów. W związku z tym może nastąpić pewna koncentracja, ponieważ konkurencja światowa narasta, zapasy światowe (sok zagęszczony jabłkowy) rosną, a spożycie z pewnością znacznie się nie zwiększy. Jeżeli słabsi nie wytrzymają konkurencji i nie znajdą ryków zbytu, to można się spodziewać przejęć _ - mówi Julian Pawlak. _ Warto dodać również, że bardzo pożądana byłaby konsolidacja po stronie producentów owoców, ponieważ silne rozdrobnienie tych przedsiębiorstw powoduje, iż nie mamy po tamtej stronie partnerów biznesowych. W związku z tym bardzo trudno jest tworzyć wieloletnie strategie współpracy. _ Znaczącym wydarzeniem na mapie fuzji i przejęć było również połączenie firmy Smak z wiodącym producentem przypraw grupą Prymat. Smak specjalizuje się w produkcji przetworów warzywno-owocowych. Obecnie w asortymencie firmy jest już ponad 100 produktów, począwszy od ogórków kiszonych, na majonezie i dżemie skończywszy. Dzięki tej fuzji Prymat zyskał
nową kategorię produktów i wzbogacił swoją ofertę. Firma Smak wniosła do Prymatu bogaty wachlarz przetworów warzywnych, dzięki którym Prymat będzie mógł umocnić i rozwijać swoją pozycję zarówno w kraju, jak i za granicą. Przetwórstwo warzywno-owocowe to komplementarny rynek do naszej dotychczasowej oferty produktowej. Prymat od zawsze specjalizował się w tzw. produktach suchych, ale od dawna myśleliśmy na temat poszerzenia naszych kompetencji o kategorię mokrą. Szukaliśmy średniej wielkości, ale prężnej firmy z doświadczeniem na tym rynku i udało się nam ją znaleźć niedaleko naszej centrali - mówi Przemysław Pająk z firmy Prymat. _ Dzięki inwestycji w firmę Smak, która od lat specjalizuje się w przetwórstwie warzywno-owocowym, zyskujemy zaawansowane know-how w dziedzinie produkcji mokrej. W połączeniu z siłą naszych marek oraz dzięki rozbudowanej sieci dystrybucji wierzymy, że wspólnie odniesiemy sukces na tym bardzo rozdrobnionym rynku. _

Według Przemysława Pająka, rynek przetworów owocowo-warzywnych jest bardzo rozdrobniony i w związku z tym trudno jest oszacować jego wartość. Według jego wyliczeń, rynek ten wart jest około 400 milionów rocznie. Charakteryzuje się dużą liczbą małych, lokalnych graczy, którzy mocni są w swoich regionach. _ Przypomina to rynek przypraw jeszcze kilkanaście lat temu. Niemniej jednak jesteśmy przekonani, że będzie się to zmieniać i rynek będzie się powoli konsolidował wokół najmocniejszych graczy. Wierzymy, że razem z firmą Smak staniemy się jednym z głównych graczy na rynku przetwórstwa warzywno- owocowego. Produkty firmy Smak są już obecne w wiodących sieciach kiper- i supermarketów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. To duży potencjał na starcie. Jestem przekonany, że teraz ze zdwojoną siłą rozpoczniemy starania o nowych konsumentów _- podkreśla Przemysław Pająk.

Adam Domagała
Rynek Spożywczy

d2zz2m6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zz2m6