Trwa ładowanie...

Dziś w nocy zmiana czasu. Czy to się opłaca?!

Dziś w nocy przechodzimy z czasu letniego na zimowy. W tym celu o godzinie trzeciej wskazówki zegara cofamy na drugą.

Dziś w nocy zmiana czasu. Czy to się opłaca?!Źródło: AFP
db5mvqs
db5mvqs

Prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdan Wyżnikiewicz przekonuje, że dzięki zróżnicowaniu czasu letniego i zimowego możliwa jest spora oszczędność energii. Oszczędzamy latem, kiedy przestawiamy zegary, aby lepiej wykorzystać światło dzienne.

Ekspert wskazuje też na inne ekonomiczne korzyści wynikające ze zmiany czasu. Dzięki termu, że latem później zapada zmrok ludzie więcej czasu spędzają na przykład w restauracjach. Poza tym do zmiany czasu dwa razy w roku jesteśmy przyzwyczajeni, więc nie ma sensu tego zmieniać - argumentuje ekspert.

Główny ekonomista ING Banku Śląskiego Mateusz Szczurek przekonuje, że zróżnicowanie czasu letniego i zimowego ma znacznie więcej zalet niż wad.

Ekspert podkreśla, że koszty związane z przestawianiem zegarów dwa razy w roku są niewielkie, bo większość komputerów ma zaprogramowaną automatyczną zmianę. Choć wątpliwości dotyczące różnicowania czasu na letni i zimowy pojawiają się często, to ekonomista wątpi, aby któreś z państw zaniechało z takiego rozwiązania.

db5mvqs

Zmiana czasu ma też interesujący wpływ na zachowania inwestorów giełdowych. Analitycy przypominają, że w Stanach Zjednoczonych zmiana czasu następuje dwa tygodnie później niż w Europie, dzięki czemu rodzimi inwestorzy mogą dłużej śledzić notowania giełdowe za oceanem. Przez dwa tygodnie giełda papierów wartościowych w Nowym Jorku będzie rozpoczynała notowania o 14:30 polskiego czasu, a nie jak zwykle o 15:30.

Arkadiusz Augustyniak

db5mvqs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db5mvqs