Trwa ładowanie...
faktura
31-01-2014 03:20

E-faktury wciąż w niełasce

Choć 88 proc. respondentów słyszało o e-fakturach, to korzysta z nich tylko co czwarty, a ponad połowa nie chce otrzymywać takich dokumentów - pisze "Puls Biznesu", powołując się na badanie TNS OBOP dla koalicji "Wybieram e-faktury".

E-faktury wciąż w niełasceŹródło: Fotolia
dmpx6rr
dmpx6rr

Wśród badanych dominuje przekonanie o potrzebie posiadania wszystkich dokumentów na papierze.

W efekcie Polska zajmuje od kilku lat ostatnie miejsce w UE pod względem udziału faktur w postaci elektronicznej w fakturowaniu ogółem. Ten wskaźnik wynosi u nas 10 proc., a w Wielkiej Brytanii to aż 90 proc. - wylicza koalicja.

Nastawienia Polaków nie zmienił fakt, że w 2013 r. zniknęły ostatnie bariery prawne utrudniające korzystanie z e-faktur. Według badania 28 proc. ankietowanych nie jest świadoma regulacji prawnych o stosowaniu e-dokumentów, a co piąty nie ma pewności, czy taki dokument uznaje urząd skarbowy.

Lęk przed nowinkami można przełamać podnoszeniem wiedzy na ich temat, ale też zachętami ze strony przedsiębiorców, banków i państwa - zauważa psycholog ekonomiczny z SWPS we Wrocławiu Agata Gąsiorowska.

W skład koalicji "Wybieram e-faktury" wchodzą: Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Rozliczeniowa, Orange Polska, UPC Polska, ING i Sage.

dmpx6rr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmpx6rr