Trwa ładowanie...

Efektywność agentów mocno zróżnicowana

Od 2 do 28 - tylu klientów zdobywali średnio akwizytorzy w poszczególnych funduszach emerytalnych w ubiegłym roku.

Efektywność agentów mocno zróżnicowanaŹródło: Jupiterimages
dedgckr
dedgckr

W pierwszej połowie tego roku było to od jednego do dziewięciu uczestników. W tym zestawieniu prym wiedzie Aviva. W jej przypadku akwizytor podpisał umowę przeciętnie z dziewięcioma osobami w I półroczu 2009 r. i 28 w całym 2008 r. Dobrze wypadają też: Nordea, Warta oraz Generali.

_ Opieramy naszą sprzedaż na dwóch sieciach: zewnętrznej i wewnętrznej. Obie mają bardzo ścisły kontakt z centralą firmy. Tę pierwszą - zewnętrzną - zaczęliśmy budować od 2003 r. Wiele lat pracowaliśmy, choćby szkoląc akwizytorów, by ten model działał sprawnie. Systemy informatyczne tworzone w ramach sieci sprzedaży należą do najlepszych na rynku _ - mówi Andrzej Kulik, prezes Nordea PTE. Szczególnym wypadkiem jest Polsat, który zwiększa liczbę klientów, ale wyłącznie dzięki losowaniom.

Słabo w tym zestawieniu wypadają też Pekao i Pocztylion. Może to być związane z tym, że te fundusze nie wykreślają z rejestru nadzoru akwizytorów, którzy już od dawna nie pozyskują nowych uczestników. Dobrze obrazuje to sytuacja ING. Na koniec czerwca współpracowało jeszcze z największą siecią sprzedaży, liczącą 32,6 tys. osób. Ale już w lipcu wykreśliło z rejestru sporą grupę nieaktywnych sprzedawców i teraz ma ich 16,6 tys. Obecnie największą rzeszę sprzedawców mają PZU Złota Jesień (19,4 tys.) oraz Axa (ponad 17 tys.).

W sumie, we wszystkich OFE, jest 112 tys. akwizytorów. Jednak tylko niewielka część zajmuje się wyłącznie oferowaniem funduszu emerytalnego. Właścicielami OFE są najczęściej ubezpieczyciele, i to właśnie ich agenci pracują także na rzecz OFE. Podobnie jest w grupach bankowych, gdy osoby pracujące w oddziałach oferują zapisanie się do funduszu.

dedgckr

Możliwe, że w najbliższym czasie akwizycja zostanie zakazana. - Kilka lat temu w Chile transfery urosły do olbrzymich rozmiarów. Wprowadzono więc znaczące utrudnienia dotyczące zmiany członkostwa w funduszach emerytalnych. Jednak po jakimś czasie wycofano obostrzenia, uznając, że prawo do swobodnej zmiany funduszu jest jednym z najistotniejszych elementów reformy emerytalnej - komentuje Andrzej Kulik z Nordei.

KO
Parkiet

dedgckr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dedgckr