Trwa ładowanie...
d2q9ae5
egipt
05-06-2011 16:10

Egipt otrzyma 3 mld dolarów kredytu od MFW

Na mocy zawartego w niedzielę porozumienia Egipt uzyska od Międzynarodowego Funduszu Walutowego 12-miesięczny kredyt stand-by na kwotę 3 mld dolarów - poinformował w wydanym oświadczeniu MFW.

d2q9ae5

"Program gospodarczy (tymczasowych) władz jest pierwszym krokiem ku zapewnieniu podstaw wzrostu gospodarczego z większą niż dotąd przewodnią rolą sektora prywatnego. Polityka monetarna i kursowa będzie ukierunkowana na utrzymanie stabilności makroekonomicznej, w tym zapewnienie, by dzięki zachowaniu dogodnego poziomu rezerw Egipt dysponował buforem przeciwko nieprzewidzianym wstrząsom" - głosi komunikat MFW.

W Egipcie od lutego rządzi Najwyższa Rada Wojskowa, która kieruje krajem po ustąpieniu, pod naciskiem masowych demonstracji, prezydenta Hosniego Mubaraka.

Jak zaznacza Reuters, Egipt stara się obecnie o fundusze, które pomogłyby mu zrównoważyć niedobór środków na wydatki, szacowany na 10-12 mld dolarów. Zatwierdzony w ubiegłym tygodniu przez rząd budżet na rok finansowy 2011/12 przewiduje wzrost wydatków o jedną czwartą, co częściowo wiąże się ze świadczeniami na rzecz biedniejszych warstw społeczeństwa.

Zanim poinformowano o zawarciu porozumienia z MFW, egipski minister finansów Samir Radwan oświadczył, iż spodziewany kredyt ma być podzielony na cztery raty kwartalne, ale Egipt poprosił, by znaczna część pieniędzy została dostarczona wcześniej.

Typowy czas spłaty udzielanych przez MFW kredytów stand-by wynosi od trzech i jednej czwartej roku do pięciu lat.

d2q9ae5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q9ae5