EKF: w Polsce trudno rozwijać nowe technologie w obszarze finansów
W Polsce panują trudne warunki dla rozwoju nowych technologii w usługach finansowych (FinTech); taką działalność najbardziej utrudniają regulacje oraz wysoka innowacyjność polskich banków - zgodzili się uczestnicy wtorkowej debaty podczas VI Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
14.06.2016 16:17
Partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, Jerzy Kalinowski ocenił, że rozwój FinTechów w Polsce i w Europie ogranicza brak w pełni jednolitego rynku cyfrowego oraz różnice w regulacjach sektora usług finansowych w krajach europejskich. Zwrócił uwagę, że FinTechy w Europie zdecydowanie słabiej się rozwijają niż w USA i w Azji.
Przyznał, że mimo to w regionie wzrasta znaczenie podmiotów tworzących nowe cyfrowe banki i oferujących usługi pożyczkowe. Szacuje, że w Polsce firm FinTech może być ok. stu. Ocenił, że "do tej pory największym wyzwaniem było znalezienie finansowania pomysłu; musi się pojawić inwestor, który wierzy, że na tym pomyśle można zarobić pieniądze".
Jedną z bardziej znanych polskich młodych spółek w sektorze FinTech jest Currency One SA, która zaproponowała rozwiązanie umożliwiające wymianę walut online oraz wysyłanie i odbieranie przelewów w walutach obcych z całej Europy. Właściciel, członek zarządu spółki, Łukasz Olek powiedział, że jego firma stworzyła internetowy kantor wymiany walut, który zaproponował łatwą, szybką i 10 razy tańszą niż w banku wymianę walut.
Ocenił, że na dziś największym wyzwaniem dla startupu FinTech z Polski jest Komisja Nadzoru Finansowego, która pełni rolę regulatora. Porównując KNF z brytyjską analogiczną instytucją, uznał Komisję za sztywną i mało elastyczną. "Działalność FinTechów utrudniają też np. wysokie opłaty za nadzór KNF; regulator nie ma też wzajemnych umów z innymi regionami świata" - argumentował. Zaznaczył, że "FinTechy stają się biznesami globalnymi i wiarygodność kraju, z którego ten biznes pochodzi, ma ogromne znaczenie, a Polska niestety ma ciągle niską wiarygodność".
Zwrócił uwagę, że w tej chwili największym problemem nie są pieniądze na rozwój, lecz ograniczenia wynikające z działalności regulatora. Ocenił, że "potrzebne jest działanie ze strony regulatora, rządu, żeby Polska jako państwo była bardziej atrakcyjna dla FinTechów". Przyznał, że wielką szansą dla nowych technologii w obszarze finansów z Polski jest wdrożenie systemu PS 2 tj. regulacji, która powoduje, że będą musiały być otwarte interfejsy do systemów bankowych, dzięki czemu zewnętrzni dostawcy będą mogli wykorzystywać dane z tych systemów. Regulacje mają wejść w życie w tym lub następnym roku. "Banki automatycznie będą musiały się otworzyć na FinTechy i to jest bardzo ciekawa perspektywa zarówno dla klientów banków jak i startupów" - dodał.
Dyrektor Zarządzający w PKO Banku Polskim, Szymon Wałach zwrócił uwagę, że w Polsce startupom w obszarze bankowości jest trudniej niż na innych rynkach. "W polskim sektorze, ze względu na skalę jego innowacyjności wiele z tych obszarów, które na Zachodzie są zagospodarowywane przez FinTechy, w Polsce są realizowane przez banki" - tłumaczył.
Zauważył, że osoby mające innowacyjne pomysły, jak to określił, "niekoniecznie chcą zakładać startupy w Polsce, ze względu na kwestie regulacji, regulatora i inwestora".
Ocenił jednak, że "tego typu przedsięwzięcia są możliwe, pod warunkiem, że zostanie stworzony przyjazny ekosystem, żeby FinTechy mogły w Polsce powstawać szybciej niż w Europie Zachodniej".
Prezes Zarządu Alior Banku, Wojciech Sobieraj zwrócił uwagę, że "nagonka na bankowość zniechęca informatyków do pracy na rzecz tego sektora". Zauważył, że "FinTech jest olbrzymią możliwością rozwoju na rynkach amerykańskich, u nas ta innowacyjność młodych programistów omija bankowość i finanse, bo nie chcą oni się utożsamiać +z tą bandą złodziei+".
"Jak się pojawi jakikolwiek FinTech, to jako koledzy z branży powinniśmy mu pomóc, bo to służy nam wszystkim i to nie jest tak, że on przyjdzie i nam rozwali wszystko, zabierze przychody" - tłumaczył prezes Alior Banku.
O konieczności współpracy banków i FinTechów mówił też prezes i partner zarządzający, Private Equity Managers S.A. Cezary Smorszczewski. "Banki nie są od tego, żeby inwestować w startupy, one powinny współpracować ze sobą" - argumentował. Przyznał, że sam startup jest inwestycją bardzo ryzykowną. Podał, że 90 proc. tych inwestycji nie udaje się. Ocenił jednak, że w Polsce "mamy więcej FinTechów niż nam się wydaje, tylko brakuje nam odwagi, żeby je pokazać". Nie sądzi, żeby Polska mogła stać się +zagłębiem FinTechowym+, bo nie ma np. wielkiego kapitału i wielkiego rynku.
Jerzy Kalinowski z KPMG wskazał, że "polskie banki upatrują w innowacjach tworzonych przez FinTechy możliwości do dalszego rozwoju". Argumentował, że banki w Polsce są zaawansowane cyfrowo, oferują innowacyjne usługi, takie jak np. bankowość mobilna, czy system płatności Blik, który zaadaptowało już kilka banków w Polsce.
Podał, że w I kw. br. w skali globalnej zanotowano wzrost inwestycji w FinTechy o 28 proc. Jak pokazują analizy KPMG, przedstawione w raporcie "Fintech 100: Leading global fintech innovators 2015" startupy tworzące innowacyjne rozwiązania dla sektora usług finansowych bazujące na technikach cyfrowych, pozyskały w ubiegłym roku na całym świecie, ponad 20 mld USD.
VI Europejski Kongres Finansowy został zorganizowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, PKN ORLEN, Giełdę Papierów Wartościowych, Bank Pekao oraz NDI. Partnerami głównymi wydarzenia są PKO Bank Polski oraz PGE Polska Grupa Energetyczna. Polska Agencja Prasowa jest partnerem medialnym wydarzenia.