Trwa ładowanie...

Ekonomiści oczekują przyspieszenia wzrostu gospodarczego

Podstawą do optymizmu są dane Głównego Urzędu Statystycznego o inwestycjach i konsumpcji. W pierwszym kwartale wzrost gospodarczy wyniósł 3,4 procent - - pisze "Puls Biznesu"

Share
Ekonomiści oczekują przyspieszenia wzrostu gospodarczego
Źródło: Fotolia, fot: dimasic50
d21u5j8

Wielu ekonomistów uważa, że ożywienie będzie się jeszcze nasilać w kolejnych kwartałach. Według ankiety, przeprowadzonej przez "Puls Biznesu" wśród 11 bankowych zespołów analitycznych, w przyszłym roku wzrost gospodarczy w Polsce sięgnie 4 procent. Dwa zespoły - z PKO BP i mBanku - twierdzą, że będzie to nawet 5 procent.

-Perspektywy na najbliższe dwa lata są bardzo obiecujące - mówi ekonomista PKO BP, Piotr Bujak i dodaje: "Inwestycje prywatne, konsumpcja oraz eksport powinny utrzymać dość silny wzrost. Ponadto stopniowo będą nasilać się inwestycje publiczne w infrastrukturę, bo uruchamiane będą dotacje z nowego rozdania funduszy unijnych".

Optymizm studzi jednak Piotr Bielski z BZ WBK. Jego zdaniem, polskiej gospodarce może zaszkodzić sytuacja międzynarodowa.

- Spowolnienie w Chinach oraz głęboka recesja, przed którą - naszym zdaniem - stoi Rosja, będą osłabiać koniunkturę w strefie euro, a przez to popyt na polskie towary będzie ograniczony. Słabszy popyt zagraniczny oraz mocniejszy popyt wewnętrzny oznaczają więc, że dynamika PKB w Polsce pozostanie na dość stabilnym poziomie między 3 a 4 procent - uważa Piotr Bielski.

d21u5j8

Podziel się opinią

Share
d21u5j8
d21u5j8