Eksperci: przedsiębiorcy dostrzegają poprawę sytuacji gospodarczej

Dane GUS na temat koniunktury pokazują, że przedsiębiorcy dostrzegają poprawę sytuacji gospodarczej i lepiej oceniają jej perspektywy - oceniają analitycy. Podkreślają, że spowolnienie w budownictwie było przejściowe.

21.02.2017 17:35

We wtorek Główny Urząd Statystyczny podał, że w lutym poprawiła się koniunktura w przemyśle. Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wyniósł 4,5, podczas gdy w styczniu 2,7. Dodano, że koniunktura w budownictwie wyniosła minus 6,8, a przed miesiącem minus 9,8. Natomiast ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym ukształtował się na poziomie plus 4,6 wobec plus 2,5 w styczniu, a w handlu detalicznym na plus 7 wobec plus 6,3 w styczniu br.

"Wskaźnik koniunktury w przemyśle już drugi miesiąc idzie w górę, przełamując przejściowe osłabienie, widoczne od października do grudnia ubiegłego roku. Zbiegło się ono z niższym tempem wzrostu gospodarczego z drugiej połowy 2016 r., ale jak widać, przedsiębiorcy dostrzegają już poprawę sytuacji i lepiej oceniają jej perspektywy na najbliższą przyszłość" - ocenił wtorkowe dane GUS główny analityk Gerda Broker Roman Przasnyski.

Jego zdaniem rosnący optymizm przedsiębiorców z jednej strony odzwierciedla lepsze wyniki przemysłu i budownictwa, z drugiej zaś pozwala na lepsze prognozy na kolejne miesiące i kwartały.

"Poprzednio równie wysoką wartość wskaźnik (koniunktury w przemyśle) notował na przełomie pierwszego i drugiego kwartału ubiegłego roku oraz - przejściowo - w czerwcu i w sierpniu" - podkreślił analityk. Dodał, że poprzednio tak dobrą koniunkturę w lutym odnotowano osiem lat temu.

Główny ekonomista X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień zauważył, że poprawa koniunktury w lutym sugeruje, że odnotowany w styczniu wzrost dynamiki produkcji montażowo-budowlanej oraz dobre wyniki sprzedaży detalicznej i przemysłu nie były przypadkowe.

"Te dane wpisują się również w dość istotną poprawę koniunktury u naszych partnerów w Europie Zachodniej. Dziś poznaliśmy też dane o koniunkturze w przemyśle i usługach w strefie euro, w tym w Niemczech, które również były bardzo dobre. To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki" - dodał.

Według niego dobra koniunktura w tych krajach może przyczynić się do przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Polsce. Kwiecień zaznaczył, że szczególnie poprawa koniunktury w przemyśle jest powiązana ze wzrostem analogicznego wskaźnika w Niemczech, co daje szanse na trwały wzrost dynamiki eksportu.

Analityk BGK Piotr Dmitrowski zwrócił uwagę, że jeżeli chodzi o handel, to wskaźnik syntetyczny jest na poziomie wieloletniego maksimum. "Dane o sprzedaży detalicznej pokazują, że bardzo solidny wzrost konsumpcji na początku bieżącego roku wydaje się być w pełni niezagrożony" - dodał.

Zdaniem Dmitrowskiego najbardziej zaskakują dane o koniunkturze w budownictwie. "Pomimo bardzo słabych wyników, jakie pokazywały dane realne, wskaźniki koniunktury w ostatnich kwartałach były i są bardzo przyzwoite. Potwierdza to tezę, że spowolnienie w budownictwie było przejściowe" - skomentował.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)