Trwa ładowanie...
d3vvnjn

Elektrim chce mieć kontrolę kapitałową nad ZE PAK; ocenia, że cena w IPO spółki może być niższa niż

09.08. Warszawa (PAP) - Należąca do Zygmunta Solorz-Żaka grupa Elektrim, która ma kontrolę operacyjną nad Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, chce wynegocjować ze Skarbem...

d3vvnjn
d3vvnjn

09.08. Warszawa (PAP) - Należąca do Zygmunta Solorz-Żaka grupa Elektrim, która ma kontrolę operacyjną nad Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, chce wynegocjować ze Skarbem Państwa możliwość dokupienia akcji tak, by mieć kontrolę kapitałową nad spółką - poinformował w czwartek Wojciech Piskorz, prezes Elektrimu i członek rady nadzorczej ZE PAK. W jego ocenie cena akcji PAK-u będzie w planowanym na listopad debiucie niższa niż 280 zł za papier.

"Jesteśmy w procesie negocjacji ze Skarbem Państwa. Jesteśmy skłonni zrezygnować z kontroli operacyjnej nad ZE PAK, ale w zamian chce mieć możliwość dokupienia brakujących akcji, tak by mieć w spółce 50 proc. plus jedna akcja i mieć kontrolę kapitałową" - poinformował akcjonariuszy po NWZ Piskorz.

Poinformował, że grupa nie planuje ani zwiększania udziału w ZE PAK ponad ten poziom. Na razie nie przewiduje też późniejszej sprzedaży akcji spółki.

ZE PAK przygotowywany jest do wejścia na giełdę. W ofercie publicznej swój pakiet zamierza sprzedać Skarb Państwa. Resort informował wcześniej, że debiut spółki planowany jest na listopad tego roku.

d3vvnjn

"Myślę, że PAK zadebiutuje na giełdzie w listopadzie. Prospekt powinien zostać złożony do KNF w sierpniu" - powiedział Piskorz

50 proc. w PAK-u ma Skarb Państwa, ale kontrolę operacyjną sprawują spółki należące do Zygmunta Solorza-Żaka: Embud z grupy Elektrimu ma ok. 10 proc. akcji, a grupa Polsat Media ok. 40 proc. (Elektrim ma prawo odkupu akcji ZE PAK od Polsatu, ma kontrolę operacyjną nad tym pakietem).

Kilka dni temu Elektrim poinformował, że w ramach restrukturyzacji spółki sprzedał 174.789 akcji ZE PAK (ok. 2 proc. kapitału) na rzecz spółki Embud za ok. 48,9 mln zł, co daje 280 zł za papier. Taka cena dawałaby wartość całego PAK-u na poziomie ponad 2,4 mld zł.

Piskorz tłumaczył w czwartek, że cena sprzedaży w tej transakcji była równa kosztowi nabycia.

d3vvnjn

"Zobaczymy, jaka będzie wycena PAK-u, gdy wejdzie na giełdę. Nie przypuszczam, by PAK był wyceniany na giełdzie na 280 zł za akcję. Myślę, że będzie taniej" - powiedział prezes Elektrimu.

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest drugim co do wielkości krajowym producentem energii elektrycznej otrzymywanej z węgla brunatnego. Łączna moc zainstalowana elektrowni grupy to ok. 2,5 tys. MW.(PAP)

pel/ asa/

d3vvnjn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vvnjn