Trwa ładowanie...
d2r3kyo

Elektrobudowa restrukturyzuje segment "rynek przemysłu"; widzi szansę w zleceniach od PSE

02.09. Warszawa (PAP) - Elektrobudowa pracuje nad restrukturyzacją segmentu "rynek przemysłu", którego strata obciążyła wyniki pierwszego półrocza. Elektrobudowa może istotną część...

Share
d2r3kyo

02.09. Warszawa (PAP) - Elektrobudowa pracuje nad restrukturyzacją segmentu "rynek przemysłu", którego strata obciążyła wyniki pierwszego półrocza. Elektrobudowa może istotną część zysku za 2013 r. przeznaczyć na dywidendę. Szansę na przyszłość Elektrobudowa wiąże m.in. ze zleceniami od PSE - poinformowali przedstawiciele spółki.

"W segmencie rynek przemysłu realizowanych było w ostatnich latach kilka kontraktów, których wycena była zawyżona. Przeliczyliśmy wszystkie kontrakty i oszacowaliśmy wyniki jakimi one się zakończą. W związku z zaistniała sytuacją zdecydowaliśmy o odejściu ze spółki kilku osób, które za nią odpowiadały. Segment ten obecnie przechodzi głęboką restrukturyzację" - powiedział na spotkaniu z inwestorami i dziennikarzami prezes Elektrobudowy Jacek Faltynowicz.

"Nie będziemy odchodzić od generalnego wykonawstwa w budownictwie, ale musimy zmienić kierunek. Będziemy się koncentrować na małych i średnich kontraktach od bezpiecznych zleceniodawców" - dodał.

Opracowana przez Elektrobudowę prognoza kosztów i wyników do końca realizacji analizowanych projektów wskazuje, że strata jaką spółka poniesie na zakończeniu tych kontraktów będzie wynosiła 24 mln zł. Strata ta zostanie wygenerowana przez Segment Rynek Przemysłu w wysokości 23,7 mln zł oraz segment Rynek Wytwarzania Energii w kwocie 0,33 mln zł. Wpływ przewidywanych strat, związanych z wykonaniem usług objętych umowami, na wynik finansowy uwzględniono tworząc rezerwy w wynik roku 2011 w wysokości 2,07 mln zł, w wynik roku 2012 na kwotę 9,83 mln zł oraz w księgach 2013 r. w wysokości 12,1 mln zł.

d2r3kyo

Kontrakty, które miały największy wpływ na obniżenie wyniku to: budowa zajezdni tramwajowej Franowo w Poznaniu, budowa sali koncertowej w Filharmonii Koszalińskiej i kontrakt na przebudowę i rewitalizację budynków Powszechnego Domu Towarowego "Okrąglak" oraz budynku biurowego "Kwadraciak" w Poznaniu.

M.in. w związku ze stratami segmentu "rynek przemysłu" Elektrobudowa musiała obniżyć prognozę na 2013 r.

W ocenie zarządu spółki zawiązane na koniec czerwca 2013 r. rezerwy na przewidywane straty na kluczowych kontraktach, realizowanych przez Oddział Rynek Przemysłu, całkowicie uwzględniają ryzyko generowania strat do zakończenia realizacji tych umów.

Zarząd Elektrobudowy w najbliższym czasie podpisze umowę z firmą audytorską z wielkiej czwórki, która ma przeprowadzić zewnętrzny audyt kontraktów i sprawdzić, poprawność wyliczeń dokonanych przez spółkę.

d2r3kyo

Pomimo dokonanych odpisów i obniżenia prognozy Elektrobudowa chce być nadal spółką dywidendową.

"To nie wpływa na sytuację płynnościową w spółce - ona jest bezpieczna. To co najgorsze mamy już za sobą, a drugie półrocze może być lepsze od wewnętrznego budżetu" - powiedział prezes.

"Z punktu widzenia spółki nie stoi zbyt wiele na przeszkodzie, żeby wypłacić dywidendę za 2013 r., która może stanowić znacząca część tegorocznego zysku" - dodał.

Wśród segmentów, które mają mieć pozytywny wpływ na wyniki grupy w kolejnych latach przedstawiciele Elektrobudowy wymieniają: segment "rynek dystrybucji energii" oraz "rynek wytwarzania energii".

d2r3kyo

Perspektywy "rynku dystrybucji energii" wiążą się z programem inwestycyjnym realizowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

"Szacowany rynek na tym kierunku to około 1-2 mld zł rocznie przez około 5 lat. Dodatkowo widzimy, że podobne programy inwestycyjne będą realizowane w Niemczech, czy na Ukrainie" - powiedział Ariusz Bober, członek zarządu Elektrobudowy.

W ostatnim czasie Elektrobudowa podpisała kilka kontraktów z PSE, o łącznej wartości blisko 600 mln zł.

"Spodziewam się, że jeśli te kontrakty będą dobrze prowadzone to w najbliższych latach ten segment może dostarczyć średnio około 10 mln zł zysku rocznie" - powiedział Bober.

d2r3kyo

Łącznie w latach 2013-18 Elektrobudowa planuje pozyskać zlecenia od PSE na łączną kwotę około 1,7 mld zł, z czego 0,59 mld zł jest obecnie w portfelu. Plany na 2014 r. zakładają, że w zysk netto segmentu RDE w 2014 r. wyniesie 8,5 mln zł, a w 2015 r. 10,3 mln zł.

Za dobrymi perspektywami "rynku wytwarzania energii" przemawia m.in. pozyskany w czerwcu kontrakt ze spółką Tauron Ciepło na budowę nowego bloku ciepłowniczego o wartości 592,5 mln zł.

Janusz Juszczyk, członek zarządu Elektrobudowy odpowiedzialny za segment RWE poinformował, że szacowane na 2013 r. przychody z tego kontraktu to około 17,5 mln zł, w 2014 r. mają wynieść 180 mln zł, w 2015 r. 180 mln zł, a w 2016 r. 215 mln zł. Szacowana marża pierwsza na kontrakcie to 65 mln zł.

Juszczyk poinformował, że spółka bierze udział w wielu mniejszych przetargach na budowę bloków.(PAP)

gsu/ jtt/

d2r3kyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r3kyo