Trwa ładowanie...

Emerytura zawodowego muzyka? 600 zł!

Od 11 lat na emerytury zespołu artystycznego pracują jedynie pensje zasadnicze. Pisma o emeryturach w wysokości około 600 zł miesięcznie przeraziły muzyków

Share
Emerytura zawodowego muzyka? 600 zł!
db8ichq

fot.stock

"Do czego skrzypkowi służy smyczek? By miał czym, gdy przejdzie na emeryturę, grzebać w śmietnikach" - to żart ze środowiska Opery Krakowskiej cytowany przez "Dziennik Polski".

Od 11 lat na emerytury zespołu artystycznego pracują jedynie pensje zasadnicze. Pisma o emeryturach w wysokości około 600 zł miesięcznie przeraziły muzyków.

db8ichq

Bulwersuje ich także to, że ich wynagrodzenie zasadnicze jest o około 1000 zł niższe niż w Filharmonii Krakowskiej, a przecież obie instytucje podlegają temu samego organizatorowi - Urzędowi Marszałkowskiemu.

Kierujący Związkiem Zawodowym Muzyków Orkiestry Opery Krakowskiej wiedzą, że samotna osoba mająca dziecko nie płaci za prąd, za gaz, że parę osób dorabia sprzątaniem, jedna stróżuje po nocach. Byle jakoś przeżyć.

Taka sytuacja trwa już 2 lata. Związkowcy Opery próbują cokolwiek zmienić, lecz bezskutecznie. Władza nie ma czasu na rozmowy, nie mówiąc o dodatkowych środkach.

Żeby zniwelować różnice w pensjach między Filharmonią a Operą potrzeba 2,5 mln zł. By przerwać nieodprowadzanie składki do ZUS od honorariów, a nie tylko od podstawowej pensji - kolejne 700 tys. zł. Tymczasem przewidziana na rok przyszły dotacja ma być o około 1,8 mln zł niższa.

db8ichq

Podziel się opinią

Share
db8ichq
db8ichq