Trwa ładowanie...
dz4sovc

Emerytury. Wchodzi niższy podatek dochodowy, świadczenia rosną

Od początku października obowiązuje niższy podatek dochodowy dla wszystkich osób zarabiających poniżej 85,5 tys. złotych rocznie. 17 proc. stawka PIT oznacza, że seniorzy otrzymają więcej pieniędzy "na rękę" z emerytury.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Emerytury wzrosną od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych.
Emerytury wzrosną od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. (Pixabay.com)
dz4sovc

Najniższa gwarantowana emerytura wzrośnie o 8 złotych netto miesięcznie – podaje "Super Express". Oznacza to, że emeryci z najniższym świadczeniem otrzymają 943 złote, zamiast dotychczasowych 935 złotych.

Jeszcze lepiej wygląda sytuacja osób, którzy do ręki otrzymują 2065 złotych. Od października ZUS wypłaci im 2088 złotych (wzrost o 23 złote).

– Dla osób, które mają pracę, nie są to wysokie kwoty. Natomiast dla emerytów każda kwota ma znaczenie, bo mogą kupić za nią na przykład leki – powiedziała "SE" prof. Bogusława Urbaniak z Uniwersytetu Łódzkiego.

dz4sovc

Zobacz także: Skąd pieniądze na "trzynastkę" i "czternastkę", skoro nie sa uwzględnione w budżecie na 2020 rok? To się da skonstruować

Nowa skala podatkowa PIT weszła w życie 1 października. Oznacza to, że Polacy zapłacą podatek od swoich dochodów w wysokości 17 proc., a nie dotychczasowe 18 proc.

Jednak w rzeczywistości do końca 2019 roku obowiązywać będzie stawka "pośrednia" wynosząca 17,75 proc. – ponieważ podatek jest rozliczany w systemie rocznym. ZUS uprzedza, że w związku z tą różnicą w zeznaniach podatkowych seniorów może pojawić się kilkuzłotowa niedopłata. Jeżeli ktoś chce jej uniknąć, to może złożyć wniosek o rozliczenie według obowiązującej stawki.

dz4sovc

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

dz4sovc

dz4sovc
dz4sovc