Trwa ładowanie...

Emerytury z drugiego filaru wypłaci ZUS

Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, poinformowała dziennik "Polska", że w przyszłości jedyną instytucją, która zajmie się wypłatami emerytur, będzie ZUS.
Share
Emerytury z drugiego filaru wypłaci ZUS
Źródło: WP.PL
d17dym8

Zakład, jak do tej pory, ma wypłacać emerytury z pierwszego filaru oraz dodatkowo z drugiego. Drugi filar, to pieniądze gromadzone w otwartych funduszach emerytalnych (OFE), których jest 15. Pierwsi emeryci powinni otrzymywać z nich pieniądze już na początku przyszłego roku.

_ Reformę emerytalną zakończymy do połowy tego roku _ - powiedziała "Polsce" min. Fedak. Cała operacja wymaga znacznych zmian zarówno w OFE, jak i w ZUS, który do tej pory jeszcze nie jest zinformatyzowany. Minister zapewniła, że rozmowy w sprawie informatyzacji zakładu już trwają. OFE natomiast będą musiały przygotować cały system przekazywania do ZUS danych klientów oraz ich pieniędzy.

Niestety tylko w styczniu z powodu spadków na warszawskim parkiecie aktywa, którymi zarządzają OFE, stopniały o 5,5 mld zł, do 134,6 mld zł. Specjaliści twierdzą, że zmian wymaga sposób inwestowania przez OFE, tak żeby zminimalizować ryzyko strat ich klientów na wypadek bessy na giełdzie.

d17dym8

Obecnie pieniądze przyszłych emerytów fundusze mogą lokować tylko w akcje spółek na warszawskiej giełdzie - do 40%, oraz polskie obligacje - do 60%. Zaledwie 5% mogą inwestować za granicą. _ OFE powinny mieć większą możliwość lokowania tam pieniędzy _ - uważa prof. Marek Góra, twórca reformy emerytalnej.

Ostatnie spadki wartości aktywów OFE odczuje ponad 13 mln przyszłych emerytów, którym ZUS odprowadza obowiązkowe składki właśnie do OFE. Najbardziej ucierpią ci, którzy już w 2009 r. dostaną świadczenia z funduszy, bo będą miały one mało czasu na odrobienie giełdowych strat. (PAP)

Polecamy:
» Najnowszy ranking OFE

d17dym8

Podziel się opinią

Share
d17dym8
d17dym8